Kryesore

“Kostandini nuk e gjeti flamurin, mendoi se ia kishte hequr policia”
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 23:00 - 28/10/18 |
mapo.al

Ish-kreu i organizatës politike Omonia Leonidas Papas, që përfaqëson minoritetin grek në Shqipëri foli në Protothema.gr për vrasjen e Kostandinos Kacifas nga forcat RENEA.


Ai tha se Kacifas u nervozua pasi nuk e gjeti flamurin grek që ai i ngrinte çdo vit në të njëjtin vend.


Sipas Papas, ai nuk kishte qëllim të vriste askënd, raporton Ora News.


“Konstantini çdo vit në sheshin e fshatit vendoste një flamur shumë të madh grek. Ai e tregnte shumë patriotizmin e tij. Ai donte të tregonte fort identitetin e tij dhe çdo vit ai e vendoste këtë flamur të madh. Pra, në mëngjes ai nuk e gjeti flamurin dhe pa disa policë para tij. Pra, ai supozoi se policia shqiptare kishte hequr flamurin nga pika që e kishte vënë çdo vit. Ai ishte irrituar, pas një ndërhyrje verbale me policinë. 


Një nga oficerët e policisë tregoi armën e tij, dhe ai u tensionua dhe mori armë e tij dhe qëlloi në ajër për t’i kërcënuar. Ai nuk kishte ndërmend të vriste askënd. Nëse donte të vriste, ai do të vriste, por nuk donte“, tha Papa.


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas