Aktualitet

KPK shkarkon nga detyra gjyqtaren e Gjykatës së Posaçme

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:21 - 17/01/20 |
mapo.al

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra  gjyqtaren Marsela Balili. Kjo e fundit është gjyqtare në Gjykatën e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar.


Balili, e caktuar përkohësisht si pjesë e Gjykatës së Posaçme për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar, u përball me probleme të shumta në kriterin e pasurisë gjatë seancës dëgjimore të zhvilluar të hënën në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit.


Trupa gjykuese që po kryen procesin e rivlerësimit për Balilin përbëhej nga Pamela Qirko kryesuese, Etleda Çiftja relatore dhe Xhensila Pine anëtare.


Marsela Balili e ka nisur karrierën në sistemin e drejtësisë në vitin 1999 si gjyqtare në Gjykatën e Vlorës. Në vitin 2004, ajo është emëruar gjyqtare në Gjykatën e Krimeve të Rënda në Tiranë, detyrë të cilën e kreu deri në vitin 2009. Me vendim të ish-Këshillit të Lartë të Drejtësisë, Balilit iu hoq imuniteti dhe u pezullua nga detyra në vitin 2009, pasi Prokuroria nisi një procedim penal ndaj saj dhe bashkëshortit prokuror, Aleksandër Plepi për veprën penale të korrupsionit.


Në fund të procesit, Balili u shpall e pafajshme ndërsa bashkëshorti i saj u dënua me 1 vit burg. Marsela Balili u rikthye në sistemin e drejtësisë me vendim të Këshillit të Lartë të Drejtësisë në vitin 2017 si gjyqtare në Gjykatën e Krimeve të Rënda. Pas shkrirjes së kësaj gjykate, ajo u caktua përkohësisht anëtare e Gjykatës së Posaçme deri në marrjen e një vendimi nga institucionet e vetingut.

Pas rivlerësimit në tre shtylla, Balili nuk ka mundur të kalojë procesin e vettingut, pasi nuk ka rezultuar e pastër.


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas