Aktualitet

KQZ letër PS e PD në prag të zgjedhjeve: Hiqni posterat nga godinat publike














Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 08:39 - 18/04/21 |
mapo.al

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve iu është drejtuar me një kërkesë për marrje masash dy partive më të mëdha në vend, Partisë Socialiste dhe Partisë Demokratike. Sipas KQZ, të dyja këto parti nuk kanë zbatuar rregullat e vendosura për fushatën elektorale të zgjedhjeve të 25 prillit.





Kështu, KQZ thekson se ndalohet në mënyrë taksative afishimi i materialeve propagandistike në: fasadat e godinave të banimit, institucionet publike apo ambientet rrethuese pranë e rreth tyre, brenda zonave rekreative, parqeve, në pemët e qytetit dhe në shtyllat e ndriçimit, gjë të cilën, sipas këtij institucioni, PD nuk e ka zbatuar këtë rregullore.


Lidhur me këtë, KQZ i kërkon PD-së të heqë menjëherë të gjitha materialet e vendosura në ambientet e cituara më lartë.





Ndërkohë, KQZ i drejtohet me letër edhe PS-së, ku shprehet se partitë politike duhet të zhvillojnë një fushatë zgjedhore të qetë, duke shmangur politikat e polarizimit dhe retorikat denigruese ndaj kundërshtarëve, e duke treguar vetëpërmbajtje gjatë dhënies së mesazheve politike, edhe nëpërmjet materialeve propagandistike.

Lexo edhe :  Celibashi ndëshkon me gjobë anëtarët e KZAZ-ve që vonuan numërimin e votave


“Duke marrë shkas nga fakti i bërë publik i afishimit të dy materialeve propagandistike elektorale, në Bashkinë Gjirokastër, ju kërkojmë të merren masa të menjëhershme për heqjen e tyre”, thuhet në kërkesën e KQZ drejtuar PS-së.


<
>
ad672221-1264-48bd-9f1c-a61c61c5f0c9 f0b0ce37-c3e3-4406-9b4a-59b5d2ec9388

 

1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas