KMR

Krahasimi/ Kulla e Sahatit në Tiranë dhe kullat e sahatëve në Europë (FOTO)


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:21 - 21/11/20 |
mapo.al

Ndërtimi i një kulle shumëkatëshe ngjitur me Kullën 200 vjeçare të Sahatit të Tiranës ka shqetësuar jo vetëm ekspertët e trashëgimisë kulturore, por të gjithë kryeqytetasit.


Objekti është monument kulture i kategorisë së parë dhe daton i ndërtuar që në vitin 1822. Për dy shekuj me radhë ka qenë vepra ikonë në qendër të Tiranës. As pushtuesit gjermanë dhe italianë nuk e prekën.


Ndërsa prej një viti aty po hidhet beton masiv për ndërtimin e një grataçele.

Ylli Dylgjeri bën një krahasim mes trajtimit të Kullës së Sahatit të Tiranës dhe kullave simotra në Europë.Shihni diferencën në këto foto:<
>
125866370_10218846157726070_1636099101967989723_n (1) 126022658_10218846148925850_1153580279700226453_n 126111352_10218846147685819_4115167397839535710_n 126133620_10218846157446063_2212717904435577741_n 126143019_10218846148045828_4376526441119049638_n 126289975_10218846148285834_1915543498142941825_n 126875106_10218846148645843_6868015774467582186_n 126901184_10218846158046078_6942162473537938404_n
1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas