Aktualitet

“Krim i turpshëm” – Raketa godet sallën e dasmës, 5 të vrarë në Jemen


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:06 - 02/01/21 |
mapo.al

Pesë gra u vranë kur një raketë u qëllua në një vend ku po organizohej dasmë të premten në Hodeydah, Jemeni jugperëndimor, thanë dëshmitarët okularë dhe një zyrtar lokal.


Raketa goditi një sallë eventesh pranë Aeroportit Hodeidah, në vijën e parë midis forcave qeveritare dhe rebelëve Shiitë Houthi që kontrollojnë qytetin bregdetar të Detit të Kuq, thanë dëshmitarët okularë.


Të dy palët fajësuan njëra-tjetrën për sulmin.Gjenerali Sadiq Dwight, një zëdhënës i komisionit të përbashkët të sponsorizuar nga OKB që mbikëqyr armëpushimin e Hodeidah, e përshkroi shpërthimin, i cili plagosi shtatë persona, përfshirë fëmijë, si “një krim i turpshëm”. “Ne dënojmë këtë krim të rëndë të kryer nga Houthis, të cilët shënjestruan këtë sallë dasmash,” tha Dwight.
Guvernatori Hodeydah i caktuar nga Houthis, Mohammed Agias , ka fajësuar forcat qeveritare për sulmin. “Forcat e armikut po kryejnë krime dhe mos hezitoni t’i mbani të tjerët përgjegjës , ” i tha ai rrjetit televiziv al-Massirah të kontrolluar nga Houthi.Më 13 qershor 2018, forcat pro-qeveritare, me mbështetjen e Arabisë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe , filluan një fushatë për të rimarrë Hodeydah, një port kryesor i hyrjes për ndihmë humanitare në Jemen.

Më 13 dhjetor të të njëjtit vit, OKB njoftoi përfundimin e një marrëveshje mbi ndërprerjen e përkohshme të armiqësive, kryesisht në Hodeydah, pas bisedimeve midis qeverisë së Jemenit dhe Houthis në Suedi.

Armëpushimi është respektuar pak a shumë deri më sot. Ndërkohë, një sulm i madh ndodhi në aeroportin Aden në Jemen të mërkurën, ndërsa qeveria e re mbërriti në kryeqytetin e përkohshëm të vendit.

1


Etiketa: , ,

Pas