Aktualitet

Krimet brenda familjes kanë tronditur vendin, 11 viktima nga janari


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:02 - 07/06/21 |
mapo.al

Krimet në familje janë kthyer në një fenomen shqetësues krahas vrasjeve mafioze që kanë tronditur vendin muajt e fundit. Në gati 5 muaj janë regjistruar 8 raste të krimit brenda familjes me 11 viktima.


Me 1 janar u regjistrua edhe vrasja e parë. Klajdi Shundi pasi kishte festuar natën e vitit të ri në familjen e motrës, pas një konflikti të çastit në dalje të banesës së tij goditi më thikë kunatin e tij Vladimir Zvezdës dhe si pasojë e plagëve të marra ai humbi jetën.


Më 5 Mars Erdis Rapi 25 vjeç goditi me sende të forta babin e tij Dhori Rapi duke e lenë pa shenja jete në qytetin e Fierit. Babë e bir vuanin nga probleme të shëndetit mendor dhe kuroheshin prej vitesh. Motivet e ngjarjes së rëndë nuk dihen ende, megjithatë dyshohet se është shkaktuar nga një konflikt çastit.Përsëri në Fier në datën 17 Mars Demokrat Medinaj goditi plot 31 herë më thikë bashkëshorten e tij Irvana Hyka duke e lënë të vdekur në vend. Ngjarja u bë akoma më makabër pasi u mësuar se e reja ishte në muajin e 6 të shtatzënisë.Pas ngjarjes Demokrat Medianj u arratis, por më pas u gjet i vdekur.Mëngjesin e 10 prillit çifti i bashkëshortëve Bilbil dhe Fëllënza Shirja ishin në proces divorci kur burri rrëmbeu gruan.

Ndarja nuk pranohej nga Bilbli dhe ky i fundit vendosi që mëngjesin e datës 10 prill të rrëmbente me forcë Fëllënza Shirjën duke e dërguar në fshatin Maksut të Kavajës. Për disa kohë ai e mbajti peng dhe më pas e lidhi brenda makinës dhe i vendosi flakën. Pasi pa që gruaja e tij kishte ndërruar jetë ai vrau

44 vjeçarja Miranda Markja vrau me thikë vjehrrën 74 vjeçare në banesën e familjes në fshatin Burim të Maqellarës. Sipas policisë ajo qëlloi disa herë me thikë të moshuarën Nazmije Markja duke i shkaktuar vdekjen. Miranda Markja para policisë ka pranuar krimin duke dëshmuar se kishte pasur konflikte të vazhdueshme me vjehrrën.

Lexo edhe :  “Camorra” ekzekuton 35-vjeçarin në mes të Napolit

Në Dibër më 29 prill vëllai vrau vëllain. Flori Tonuzi 26 vjeç nga fshati Allabegi pas një konflikti për motive të dobëta , ka goditur me thikë vëllanë Benard Tonuzin 23 vjeç.

23-vjeçari është dërguar menjëherë në spital, por nuk ka mundur t’u shpëtojë plagëve të marra, ku edhe ka ndërruar jetë. Pas ngjarjes autori u arratis por vetëm pak orë zgjati pasi policia e arrestoi atë.

Liljana Buzo 54 vjeç sapo kishte dalë nga ambientet e Gjykatës së shkallës së parë në Elbasan pasi prej kohesh kishte nisur një proces divorci kundrejt bashkëshortit.

Duke dalë nga Gjykata ajo ndeshet me burrin e saj Koço Buzo i cili e qëllon pa mëshirë duke e lënë të vdekur në vend. Policia arrestoi menjëherë autorin e ngjarjes, teksa nga të shtënat mbetën të plagosur edhe 2 persona të tjerë.

Ne Gjykatën Civile të Tiranës më datën 4 qershor në orën 12:00 do të zhvillohej seanca e 5 gjyqësorë për zgjidhjen e martesës mes çiftit të bashkëshortëve Kudret dhe Dhurata Salia. Por vetëm pak minuta para hyrjes në institucionin e drejtësisë Mexhit Picari babai i Dhurata Saliaj do të qëllonte për vdekje ish dhëndrin e tij. 1 nga plumbat kapi edhe avokatin Adriatik Cama i cili ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Për ngjarjen policia arrestoi Mexhit Picarin si dhe ish gruan e viktimës Dhurata Saliaj ku i akuzon për 4 vepra penale.

Një krim makabër do të regjistrohej në Shkodër. Fabian Vuka ka vrarë më armë zjarri motrën e tij Diana Vuka e cila pak ditë më parë ishte kthyer nga Gjermania. Policia pas hetimeve rezultoi se trupi i pa jete ishte lënë në banesë për gati 3 ditë. Në pranga përfundoi Fabian Vuka i cili rezulton me precedent penal dhe i dënuar më 10 vite burgim për një tentativë vrasje në Shkodër./ Ora News

1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas