Aktualitet

Krimi financiar në Londër: Ja si u pastruan milionat e bashkëpunëtorit të Putinit


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:38 - 21/09/20 |
mapo.al

Shihet përmes disa dokumentave se një nga miqtë më të afërt të Vladimir Putin mund të ketë përdorur Bankën Barclays në Londër për të pastruar para dhe për të shmangur sanksionet.


Miliarderi Arkady Rotenberg e ka njohur presidentin rus që nga fëmijëria.


Kufizimet financiare, ose sanksionet, janë  vendosur  ndaj z.Rotenberg nga SHBA dhe BE  që në 2014, ç’ka do të thotë se bankat perëndimore mund të përballen me pasoja serioze nëse bëjnë biznes me të.

Barclays thotë se ai përmbushi të gjitha detyrat e tij ligjore dhe rregullatore.Një varg dosjesh konfidenciale nxjerrin në pah  dyshimet  të veprimtarisë së bankës. Ato zbulojnë se si kompanitë që besohet të kontrolloheshin nga z. Rotenberg mbanin llogari të fshehta.Dokumentet, të njohura si skedarët FinCEN, janë parë nga programi Panorama i BBC.

Rrethi i brendshëm

Në Mars 2014, SHBA goditi Rusinë me sanksione ekonomike pas aneksimit të Krimesë në Ukrainë.

Departamenti i Thesarit caktoi z. Rotenberg, 68 vjec  dhe vëllain e tij Boris, 63, “anëtarë të rrethit të ngushtë të udhëheqjes ruse”. Dyshja ishin mësuar dhe stërvitur në të njëjtën palestër xhudoje si Putini kur ishin të rinj.

Në vitet e fundit, kompanitë e Arkady Rotenberg ndërtuan rrugë, një tubacion gazi dhe një stacion elektrik përmes mbështetjes të dhënë nga shteti rus.

Përgjegjësi për Thesarin në  SHBA tha se vëllezërit “ofruan mbështetje për projektet e Putinit” dhe “bënë miliarda dollarë në kontrata për Gazprom dhe Lojërat Olimpike Dimërore të Soçit të cilat ju  dhanë atyre nga Putini”.

Në 2018, SH.B.A. shtoi djalin e Arkady Rotenberg,  Igor në listën e individëve të sanksionuar.

Qëllimi i sanksioneve është që të shkëputen personat me emër nga i gjithë sistemi financiar Perëndimor.

Megjithatë Rotenbergs duket se kanë vazhduar lëvizjen e parave në Mbretërinë e Bashkuar dhe SH.B.A.

Arti dhe pastrimi i parave

Në vitin 2008, Barclays hapi një llogari për një kompani të quajtur Advantage Alliance.

Dokumentet e zbuluara tregojnë se kompania lëvizi 60 milion£ mes viteve 2012-2016. Shumë nga transaksionet ndodhën pasi ishin sanksionuar vëllezërit Rotenberg.

Në korrik të këtij viti, një hetim nga Senati i SHBA akuzoi Rotenbergs për blerjen e veprave të shtrenjta të artit për të shmangur sanksionet dhe një nga kompanitë e përfshira në skemë ishte Aleanca e Advantage.

Hetuesit amerikanë arritën në përfundimin se kishte prova të forta se Advantage Alliance ishte në pronësi të Arkady Rotenberg dhe se kompania kishte përdorur llogarinë e saj Barclays në Londër për të blerë miliona dollarë arti për të.

Një raport shënoi se si “fshehtësia, anonimati dhe mungesa e rregullimit krijojnë një mjedis të përshtatshëm për pastrimin e parave dhe shmangien e sanksioneve”. Shtëpitë e ankandit në SH.B.A. dhe “Mbretëria e Bashkuar” nuk arritën të bëjnë pyetje themelore “në lidhje me blerësit e artit.

Pavarësisht sanksioneve, Arkady duket se ka paguar 7.5 milion dollarë për të blerë pikturën René Magritte La Poitrine.

Në 17 qershor 2014 një kompani e lidhur me Arkady dërgoi paratë e gatshme nga Moska në llogarinë e Aleancës Barclays në Londër. Të nesërmen Barclays i dërgoi para në dorë shitësit në Neë York.

Llogaria u mbyll

Në Prill 2016, Barclays filloi një hetim të brendshëm të llogarive të shumta që dyshonte se ishin të lidhur me Rotenbergs.

Gjashtë muaj më vonë, banka mbylli llogarinë e Advantage pasi u shqetësua se po përdorej për të lëvizur fonde të dyshimta.

Por raportet e dyshimta të aktivitetit (SAR) të zbuluara tregojnë se llogaritë e tjera të Barclays me lidhje me Rotenbergs mbetën të hapura deri në 2017.

Një kompani e tillë ishte Ayrton Development Limited.

Sipas dosjeve, Barclays ishte dyshues për aktivitetet e Ayrton dhe arriti në përfundimin se “(Arkady) Rotenberg është pronari i vërtetë i Ayrton”

Barclays nuk komentoi kur u pyet nga Panorama rreth asaj se sa llogari dyshonte se ishin në pronësi të Rotenbergs.

Një zëdhënës i Barclays tha: “Ne besojmë se kemi respektuar të gjitha detyrimet tona ligjore dhe rregullatore, përfshirë edhe sanksionet e SHBA.”

“Duke qenë se paraqitja e një SAR nuk është ndonjë dëshmi e keqbërjejs aktuale, ne vetëm do të përfundonim një marrëdhënie me klientin pas hetimit dhe analizës së kujdesshme dhe objektive të provave, duke ekuilibruar dyshimet e mundshme të krimit financiar me rrezikun e” de-banking “një të klient të pafajshëm “.

Rotenbergs nuk pranuan të komentojnë.

Dosja FinCen është një rrjedhje e dokumenteve sekrete të cilat zbulojnë se si bankat kryesore kanë lejuar para të pista në të gjithë botën. Ato gjithashtu tregojnë se si Mbretëria e Bashkuar  është shpesh lidhja e dobët në sistemin financiar dhe si Londra është e mbushur me para të gatshme ruse./BBC/

Përshtati për Mapo.al: Melisa Bramka

1


Etiketa: , , ,

Pas