Aktualitet

Kryebashkiaku i Vjenës vlerëson dy të rinjtë turq që ndihmuan policin e plagosur natën e sulmit


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:26 - 04/11/20 |
mapo.al

Kryetari i Bashkisë së Vjenës Michael Ludwig, ka pritur dje në zyrë dy të rinj të komunitetit turk që jetojnë në Austri, të cilët shpëtuan jetën e një polici të plagosur, dy netë më parë gjatë sulmit terrorist.


Natën e sulmit, këta dy të rinj, qëlluan në vendin e ngjarjes dhe kur panë policin e plagosur e ndihmuan atë, duke e tërhequr në një vend të sigurtë.


Politika në Vjenë po përpiqet të japë mesazhi paqeje dhe bashkimi.

Vetë Kancelari Kurz është shprehur se nuk ka një përplasje mes austriakëve dhe emigrantëve të kombësive të ndryshme, por një luftë mes shumicës që kërkon paqe dhe disa pak vetëve që duan luftë.Kryetari i Bashkisë së Vjenës, gjeti rastin ti falenderojë dy të rinjtë turq ata dhe ti vlerësojë për guximin qytetarë që ata treguan.Edhe media atje, po i cileson keta dy te rinj, si heronj.

1


Etiketa: , ,

Pas