Aktualitet

Publikimi i videove, kryegjyqtarja Kapedani përlotet në KLGJ: U bëra kokë turku


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:10 - 07/06/21 |
mapo.al

Ka nisur në Këshillin e Lartë Gjyqësor seanca dëgjimore për procedimin disiplinor të kërkuar nga Inspektori i Lartë i Drejtësisë, Artur Metani ndaj magjistrates Enkeleda Kapedani.


“Në rastin konkret ekzistojnë kushtet ligjore për caktimin ndaj magjistrates Enkeleda Kapedani të masës provizore të pezullimit nga ushtrim i detyrës deri në përfundimin e procedimit disiplinor, për shkak se vazhdimi i magjistratit në detyrë diskrediton rëndë figurën dhe pozitën e magjistratit,” është shprehur Metani.


Prezente në seancë është edhe vetë gjyqtarja Kapedani. Ajo e ka nisur me një ndjesë, ndërsa thekson se po gjykohet për shkak të veshjes dhe shijes muzikore.“Shpresoj që zëri im të dëgjohet, do e nis me një ndjesë publike. Po gjykohem për veshjen, pamjen apo shijen muzikore,” ka thënë gjyqtarja.
Enkeleda Kapedani ka thënë më tej se videot që u publikuan në rrjetin social Tik-Tok i ka bërë nga stresi. Kapedani ka pranuar publikimin e videove, duke e cilësuar si mëkatin e vetëm të saj.“Kam bërë video për shkak të lodhjes dhe stresit. Por nuk kam pasur si qëllim t’i publikoj. Gjithë kjo që ka ndodhur është tmerr personal, moral, për mua prindërit dhe bashkëjetuesin. Kam besuar në drejtësinë njerëzore, por më shumë në drejtësinë e ligjit, u bëra kokë turku e atyre që nëpërmjet meje donin që të arrinin qëllimet e tyre. Askujt nga ju si ka ndodh të degjoj këngë me karaktere të ndryshme, nëcilin vend dënohet një gjyqtare, shkarkohet një gjyqtare që i publikohen videot e saj private pyetja është kë kam ‘shkelur unë në kallo”. Të gjithë po më bëjnë gjyq, popull mediatik dhe moral. Pres nga ju një vendim të paanshëm. Të vetmin mëkat që kam bërë është publikimi i videove”, ka shtuar Kapedani.

1


Etiketa: , , , ,

Pas