Aktualitet

Kryemadhi te Njësia 4: Veliaj 10-fishoi taksat, Tirana pa infrastrukturë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:48 - 16/01/21 |
mapo.al

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka vijuar te Njësia 4 turin e takimeve me qytetarët derë më derë. 


Gjatë bashkëbisedimit, Kryemadhi ka ngritur shqetësimin e taksave të larta dhe munugesës së infrastrukturës, duke bërë përgjegjës kryebashkiakun Erion Veliaj.


“Ne dje patëm diskutime me qytetarë të Njësisë 4, unë sot isha në Peqin, kudo është i njëjti fenomen. Në fakt kur po vija rrugës, se erdha direkt nga Peqini, po dëgjoja sesi lali Eri kishte hallin e banorëve të Rrogozhinës dhe të Kavajës. Të zgjidhi njëherë hallin e qytetarëve të Tiranës që kanë taksat më të larta, por edhe 10 fishim të taksave. Dhe jo vetëm kjo, por mungesa e infrastrukturës, për kopshte, për çerdhe, për shkolla, gjë që kjo zonë vjen çdo ditë duke u zgjeruar.

Ne po shikojmë që gratë jo vetëm që janë kthyer në shtëpiake, por mundësia  e punësimit të tyre është zero, gjë që e kanë të pamundur. Por edhe sikur të rrinë në shtëpi dhe t’iu shërbejnë familjeve të tyre, ato jo vetëm që nuk iu shërbejnë dot familjeve, por e kanë jetën shumë të vështirë.Kështu që ne angazhimin dhe punësimin e gruas e kemi pjesë të programit. Profesor Mondi që do të jetë përfaqësues i LSI-së në Njësinë Numër 4, por është edhe Kryetari i grupit të programit. Punësimi i grave dhe vajzave nuk është thjesht në kuadrin e punësimit, por edhe me një pagë të mirëpaguar, gjë që ne kemi diskutuar dhe është një nga gjërat tona kryesore”.


1


Etiketa: , , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas