Aktualitet

Kryeministri izraelit viziton Egjiptin, e para në një dekadë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:29 - 13/09/21 |
mapo.al

Presidenti egjiptian, Abdel Fattah al-Sisi priti sot kryeministrin e Izraelit, Naftali Bennett, i pari kryeministër izraelit që viziton Egjiptin pas më shumë se 10 vjetësh, me çështjen e sigurisë dhe konfliktin izraelito-palestinez në axhendë.


“Ata iu referuan përpjekjeve për të rifilluar procesin e paqes midis izraelitëve dhe palestinezëve, që kanë ngecur që nga viti 2014”, tha zëdhënësi presidencial, Bassam Radi.


Vendi më i populluar arab, por edhe i pari që ka nënshkruar paqen me Izraelin në 1979, Egjipti ka ndërmjetësuar gjithmonë për t’u dhënë fund cikleve të dhunës midis Izraelit dhe lëvizjes palestineze të Hamas-it, në pushtet në Gaza, si edhe të përpiqet të pajtojë Hamas-in me Autoritetin Palestinez të Mahmoud Abbas.5


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas