fbpx

Politika

Kryeministri piktor/ Media franceze ARTE, artikull për ekspozitën e Ramës në Gjermani

               Publikuar në : 20:51 - 08/12/18 |
mapo.al

Pak javë më parë kryeministri Edi Rama hapi një ekspozitë në Rostok të Gjermanisë me pikturat dhe skulpturat e bëra prej tij. Kanali francez ARTE, i ka kushtuar një artikull kreut të qeverisë shqiptare lidhur me këtë ekspozitë.


“Pikturat sillen mes vizatimeve dhe formave organike, vetëm ngjyrat evokojnë politikën. Veprën e tij Rama e ndërton në formën e një ditari”,- thotë gazetari francezArtikulli francez:


“Edi Rama është një kryeministër që del nga korniza e përgjithshme. Këtë radhë kryeministri shqiptar nuk është në vizitë zyrtare në Gjermani, por e ka bërë këtë udhëtim nën veshjen e artistit

Ai ekspozon në Kunsthalle, në Rostok, skulptura në qeramikë, një tapiceri e zbukuruar me vizatime shumëngjyrëshe.

“Kjo punë ndihmon përqëndrimin, sepse gjatë kohës kur dora dhe syri ndjekin njëra-tjetrën në letër, mendja është e përqëndruar në punë,” thotë kryeminsitri shqiptar.

Pikturat sillen mes vizatimeve dhe formave organike, vetëm ngjyrat evokojnë politikën. Veprën e tij Rama e ndërton në formën e një ditari.

“Ky jam unë, kjo është jeta ime, ky është momenti, kjo është mënyra si e jetoj unë jetë çdo ditë mes politikës, që është luftë e përditshme dhe pikturës e artit që është një lutje e përditshme”,- shprehet Rama.

Me ardhjen e tij në krye të bashkisë së Tiranës në vitin 2000, Edi Rama qëndisi me ngjyra kryeqytetin shqiptar.

Një revolucion i fasadave që joshi banorët.

“Besoj fort se e bukura mund të ndryshojë jetën e njerëzve, ekuilibrat shoqërorë, dhe sigurisht këtë bëri me Tiranën,” thotë Rama.

Pasionin e tij për artin ai e shijon edhe si burrë shtetit”./BW/


Etiketa: , , , , ,

Pas