Aktualitet

Kryeministrja më e re në botë; një nënë që punon, rritur nga prindër të të njëjtit seks
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:53 - 15/12/19 |
mapo.al

Ju mund ta njihni Sanna Marin si kryeministren më të re në botë, por ka shumë më tepër pas 34-vjeçares që zuri postin e kreut të ekzekutivit në Finlandë. Rrugëtimi i saj si politikane fillon nga rritja në një familje jo konvencionale, deri në t’u bërit vetë nënë.E rritur brenda një familjeje të të njëjtit seks


E lindur në 1985, në Helsinki, Marin u rrit nga e ëma dhe partnerja e saj femër. Familjet e të njëjtit seks vazhdojnë të jenë tabu edhe sot, megjithëse studimet po i hedhin poshtë pretendimet se prindërit e të njëjtit seks kanë një ndikim negativ tek fëmijët.


Por, krahas studimeve, Marin është shembulli ideal. “Ne nuk u njohëm si një familje e vërtetë ose e barabartë me të tjerët. Unë nuk jam ngacmuar shumë, sikurse bashkëmoshatarët e mi. Edhe kur isha e vogël, isha shumë e sinqertë dhe kokëfortë”-është shprehur dikur Marin.


Kryeministrja e Finlandës i kaloi vitet e adoleshencës duke punuar në një furrë buke. Ajo ishte gjithashtu e para në familjen e saj që shkoi në universitet. “Nëna ime ka qenë gjithmonë mbështetëse e zgjedhjeve të mia”-ka thënë 34-vjeçarja.

Nënë e një vajze 22 muajshe

Marin, e cila është nëna e një vogëlusheje 22 muajshe, Emma Amalia Marin, ka dokumentuar deri më tani në mënyrë aktive udhëtimin e saj të shtatzënisë dhe mëmësisë, nëpërmjet rrjeteve sociale, duke filluar nga fotografitë e shumta të së voglës, procesit të ushqyerjes me gji, si dhe rritjen e saj në ambientet e punës, duke ndikuar kështu edhe në formësimin e shumë grave të tjera.

Mapo.al


Etiketa:

Pas