Aktualitet

“Kufijtë”/ Thaçi: Një kryeministër shqiptar më solli hartën serbe

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:56 - 09/05/19 |
mapo.al

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka bërë një deklaratë të fortë sonte në “Opinion”, duke u shprehur se një kryeministër shqiptar i ka dërguar hartën serbe për ndarjen e Kosovës. Ai nuk pranoi të tregojë emrin por deklaroi: “Një nga kryeministrat e Shqipërisë më ka ofruar në vitin 2002 projektin e Gjingjiç për ndryshime dhe unë e kam larguar nga zyra. Më ka sjellë planin e Gjingjiç për ndarjen e Kosovës. Plani ka qenë: Përfshirja e pjesës veriore deri tek ura e Ibrit dhe një pjesë të Kabenicës. Kishte vetëm ndarje të Kosovës. Një kryeminstër i Shqipërisë ka ardhur në emër të kryeministri Gjingjiç, është adresa e gabuar, i thashë, shko në vend tjetër”.


Fevziu i përmendi emrat e kryeministrave shqiptarëve: Majko, Meta, Nano? -Por Thaçi u shpreh se do ta tregojë emrin në një moment tjetër.

Etiketa: , , , , , ,

Pas