KMR

Kujdes! Alarm i frikshëm për fëmijët para ekraneve…


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:20 - 08/11/18 |
mapo.al

Fëmijët që qëndrojnë shumë orësh para ekraneve kanë më shumë shanse të bëhen shkurt-pamës, mbipeshë madje të marrin sëmundjen e kancerit, thonë ekspertët.


Një rishikim i 80 studimeve të më shumë se 200 mijë njerëzve kanë renditur smartfonët e tabletët në rang me pijet me sheqer si rreziku më i madh për mbipeshën e fëmijëve.


Të qenit mbipeshë mund të qoj deri te dhjetëra lloje të kancerit, duke përfshirë kancerin në gjoks, zorrë të trashë, veshkë, mëlçi, pankreas e prostatë.E po ashtu të rris rrezikun që të vdesin të ri, si dhe dëmtojnë sytë e fëmijëve. Numri i fëmijëve që kanë probleme me shikim larg është dyfishuar gjatë 50 viteve të fundit.
Shkencëtarët thonë se hulumtimet e tyre janë “jashtëzakonisht shqetësuese” e bëjnë thirrje për kontroll më të madh ndaj fëmijëve.

Lexo edhe :  Flet mjeku: Si të lindësh një fëmijë pa defekte gjenetike


 

 

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas