Aktualitet

Kujdes nga Whatsapp, mesazhet tuaja mund ti dërgohen dikujt tjetër

               Publikuar në : 13:24 - 09/08/19 |
mapo.al

Një firmë për sigurinë kibernetike ka zbuluar një problem në aplikacionin e Whatsapp. Sipas tyre, hakerat arrijnë të ndërhyjnë dhe manipulojnë mesazhet, madje arrijnë të ndryshojnë identitetin e personit që e ka dërguar.


“Hakerat mund të vendosin fjalët ‘në gojën e dikut tjetër’”, konfirmoi firma izraelite në një konferencë të mërkurën.Ndër të tjera shtoi se ata kanë fuqinë që të përhapin informacione të gabuara.


Check Point përmbysi algoritmin e WhatsApp dhe vodhi të dhënat. Pasi e bëri këtë, ishte në gjendje të shihte të gjithë mesazhet që dërgohen midis ëeb-it dhe versionit celular të WhatsApp e të manipulojnë këto të dhëna.Ora


Etiketa: ,

Pas