Kryesore

Kujdes: Zbuloni arsyet që ju pengojnë të mbeteni shtatzënë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 08:55 - 25/01/19 |
mapo.al

Shtatzania është një ndër fazat më të rëndësishme që secili nga femrat pret t’i ndodhë në jetën e secilës. Ndodh në shumë raste që shtazania e kërkuar nuk ndodh për shumë arsye, shkruan Living.


Disa nga arsyet që mund të përmendim në këto raste janë pirja e duhanit, konsumimi i alkoolit, pilulat për kontrollin e lindjes, etj, janë disa nga arsyet që dëmtojnë femrat dhe nuk i lejojnë të mbeten shtatzënë.


Megjithatë shumë shpesh edhe mungesa e këtyre arsyeve nuk garanton që ju do të mbeteni shtatzënë.Ka disa arsye të fshehura që po ju pengojnë të mbeteni shtatzënë:
Ju konsumoni shumë yndyraKonsumimi i ushqimeve të skuqura, ato të përgatitura shpejt si në “Fast Food” ndikojnë negativisht në pjellori. Përpiquni të kufizoni konsumin e këtyre ushqimeve, duke i zëvendësuar ato me karbohidrate të shëndetshme. Kur keni neps për yndyrëra, më mirë të konsumoni banane, bajame ose kos frutash.

Lexo edhe :  Mjeku ortoped: Deformimet e këmbëve te fëmijët, si korrigjohen

Bëni shumë ushtrime

Ushtrimet mund të përmirësojnë pjellorinë tuaj në një masë të caktuar, por është e rëndësishme të mos bëni më shumë seç duhet. Tejkalimi mund të ndikojë në balancën tuaj të energjisë dhe ndikon gjithashtu negativisht në ciklin tuaj riprodhues. Hulumtimet kanë treguar se stërvitja e gjatë dhe intensive e përditshme mund të ndikojë në aftësinë tuaj për të mbetur shtatzënë. Moderimi është çelësi për të ruajtur shëndetin dhe mirëqenien tuaj.

Partneri juaj është i stresuar

Studimet tregojnë se fertiliteti i një njeriu është prekur ndjeshëm nga streset e jetës, duke përfshirë punën, familjen dhe jetën shoqërore. Të jesh i paaftë për t’u përballur me këto probleme ka gjithmon ndikim negativ.

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas