Kryesore

Kumbaro, deputetëve të PD: Teatri nuk plotëson asnjë standart, por nuk keni si ta dini, se s’keni qënë…


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:11 - 02/07/18 |
mapo.al

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro e pranishme në Komisionin e Ligjeve ka folur për gjendjen e Teatrit Kombëtar dhe projektligjin e ri.


“Disa herë janë bërë vlerësime për këtë objekt. Sjellim në vëmendje gjendjn e godinës pasi është e amortizur pasi asnjëherë nuk është ndërhyrë. Teatri është në gjendje emergjence. Gjithmonë po të keni qenë, nëse nuk keni qenë, s’keni qenë dhe nuk keni si ta dini…


Ne kemi grumbulluar çdo ankesë nga ato që në kanë ardhur. Nga inspektimet dhe ekspertizat e kryera është konstatuar se ambjentet ndihmëse janë jashtë kushteve teknike për të punuar.Përcaktohet se duhet ndërhyrje kapitale. Për sa i përket arkitekturës nuk janë të përshtatshme për kryerjen e aktiviteteve. Nuk ofrojnë kushte as për stafin dhe as për spektatorët… Nuk plotëson asnjë standart bashkëkohor…”, tha ajo
  

 

 

 

1


Etiketa: ,

Pas