Aktualitet

Kuptimi i simbolit që Lady Gaga kishte në veshje gjatë inagurimit të Joe Biden


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:29 - 21/01/21 |
mapo.al

Lady Gaga  njihet saktësisht për detajet dhe stilin ekstravagant, ndaj dhe nuk është për t’u habitur që ndërsa ajo zbriste shkallët e Kapitolit, duke u përgatitur të këndonte himnin kombëtar për inaugurimin e Presidentit Joe Biden, fustani i saj ishte i mbushur me stil dhe simbolikë.

Ansambli  kuq e zi dhe i artë nga Schiaparelli Haute Couture, i krijuar me porosi nga Daniel Roseberry ishte një studim në kontrast dhe sofistikim. Veshja gati ushtarake binte në kontrast me ashpërsinë e feminitetit të buzës së fustanit të kuq. Por ylli i veshjes ishte karfica e madhe prej ari e një zogu në fluturim, e cila pati shumë spekulime mbi kuptimin.


Siç raportohet nga The List , shumë prej tyre nxituan të vinin në dukje personazhet e fortë të ‘Hunger Games’ të ansamblit, dhe veçanërisht kunjin. Brenda serialit është një simbol i rezistencës ndaj një regjimi fashist veçanërisht i veshur mbi zemër nga protagonistja e historisë, Katniss Everdeen.

Gaga shkroi në Twitter menjëherë pas inaugurimit për të pastruar çdo konfuzion. –“Një pëllumb që mbante një degë ulliri. Le të bëjmë paqe të gjithë me njëri-tjetrin. ”


Tradicionalisht simbol i paqes dhe mëshirës, ​​pëllumbi është një referencë biblike për historinë e Noeut, i cili ndërtoi një arkë për të ruajtur kafshët e tokës gjatë një përmbytje shkatërruese në botë. Ndërsa tregimi vazhdon, një pëllumb u dërgua kur shiu ndaloi për të parë nëse mund të gjendej tokë e thatë dhe u kthye me një degë ulliri, një simbol që jeta mund të fillonte edhe një herë.

Himni kombëtar i Shteteve të Bashkuara i referohet në mënyrë të ngjashme durimit përmes vështirësive. Marrë nga një poezi e Francis Scott Key, kënga shumë komplekse referon rrethimin e Ft. McHenry, i cili i rezistoi një sulmi 24 orësh nga forcat britanike gjatë Luftës së 1812.

Tema e të duruarit përmes vështirësive ishte një temë e zakonshme në inaugurimin e Presidentit Biden, dhe një me të cilën ai foli drejtpërdrejt në adresën e tij.

“Ne do të ecim përpara me shpejtësi dhe urgjencë, sepse kemi shumë për të bërë në këtë dimër të rrezikut dhe mundësi të konsiderueshme. Shumë për të riparuar, shumë për të rivendosur, shumë për të shëruar, shumë për të ndërtuar dhe shumë për të fituar.”-tha Presidenti i ri.

1


Etiketa: ,

Share
Mbyll
CLOSE
CLOSE
Pas