Aktualitet

Kur Mbreti Zog refuzonte akomodimin në Hotel “Roma”, shkak…


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:48 - 28/05/19 |
Aurenc Bebja

“L’Œuvre” ka botuar, të martën e 18 korrikut 1939, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me vendimin e marrë nga mbreti Zog dhe mbretëresha Geraldinë në kryeqytetin letonez, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për lexuesin shqiptar:


Dy udhëtarë, një mbrëmje…


“Ish-mbreti Zog i Shqipërisë dhe mbretëresha Geraldinë, të cilët do të shkojnë në Londër, ishin në Riga ditën që kaloi. Ishte mbrëmje kur treni i tyre arriti në stacion.

Ata ishin duke u përgatitur që të shkonin në hotelin e vetëm të madh në qytet, kur mësuan se ky hotel quhej “Hotel Roma”.Atëherë, ata refuzuan të zbrisnin nga treni, dhe e kaluan natën në vagonin e tyre”.

1


Etiketa: , , , , ,

Pas