Aktualitet

Kurti dhe Vuçiç takohen të premten në Slloveni, në tryezë edhe Merkel me Macron


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:05 - 06/10/21 |
mapo.al

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një prononcim për mediat para fillimit të Samitit Bashkimi Evropian – Ballkani Perëndimor në Brdo të Sllovenisë, ka folur për domosdoshmërinë e liberalizimit të vizave për Kosovën.


Mediat serbe bëjnë me dije se Kurti ka konfirmuar se në Slloveni do të zhvillojë një takim me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiç, ku të pranishëm do të jenë edhe kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Emmanuel Macron.


“Shpresoj që së shpejti ato 5 vende do ti bashkohen vendeve që na kanë njohur. Unë avokoj për mungesën e frikës nga BE-ja dhe hidhërim”, ka thënë Kurti.Ndër të tjera në fjalën e tij kryeministri i Kosovës, ka dhënë detaje në lidhje me raportet me Serbinë ku ka theksuar se duhet të përfundojnë me njohjen e ndërsjellë.
1
Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas