Kronika

Bashkëpunëtore në vrasjen e Hekuran Billës, arrestohet një vajzë (EMRI)

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:40 - 26/06/20 |
mapo.al

TIRANË – Shkon në tre numri i të arrestuarve për vrasjen e Hekuran Billës, 40 vjeç, ngjarje kjo e ndodhur mbrëmjen e 11 qershorit te Komuna e Parisit në Tiranë.


Në pranga ka rënë një vajzë 26-vjeçare e identifikuar si Adiola Lakra. Sipas policisë, ajo ka bashkëpunuar me autorin e krimit, Viktor Marku dhe nipin e këtij të fundit, Sebastian Mali, të dy të arrestuar më herët, në atentatin ku u ekzekutua Billa.


Ngjarja ka motive hakmarrëse, pasi Hekuran Billa ka ekzekutuar në Britaninë e Madhe vite më parë Prel Markun, vëllanë e Viktor Markut. Dyshohet se Adiola Lakra dhe Hekuran Billa kishin raporte intime.


Hekuran Billa, 40-vjeçari që u vra


Bëhet me dije se grupi hetimor ka prova që përfshijnë të renë si bashkëpunëtore në vrasje.

Viktor Marku, autori i krimit

Dyshohet se ajo ka informuar autorin Viktor Marku dhe nipin e tij, Sebastian Mali për lëvizjet e viktimës përpara se ai të ekzekutohej mbrëmjen e 11 qershorit përballë një qendre tregtare te Komuna e Parisit.

Sebastian Mali, bashkëpunëtor në krim

Njoftimi i policisë
Vijojnë veprimet hetimore intensive për zbardhjen dhe dokumentimin e plotë të ngjarjes së ndodhur mbrëmjen e 11 qershorit, ku mbeti i vrarë shtetasi H. B.

Shkon në tre numri i të arrestuarve të dyshuar si autorë dhe bashkëpunëtorë në këtë vrasje.

Gjatë orëve të para të ditës së sotme është vënë në pranga një 26-vjeçare, e dyshuar si bashkëpunëtore në vrasjen e shtetasit H. B.

Më parë, si rezultat i reagimit në kohë dhe falë veprimeve profesionale dhe hetimore të kryera nga DVP Tiranë, në koordinim nga Departamenti i Policisë Kriminale dhe nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë u identifikua, u kap dhe u vu në pranga dhe bashkëpunëtori tjetër, shtetasi S. M.

Gjithashtu, falë punës profesionale të strukturave të DVP Tiranë dhe bashkëpunimit të shkëlqyer me Policinë e Malit të Zi, mbi bazën e informacioneve të dhëna nga specialistët e Sektorit kundër Krimeve ndaj Personit në DVP Tiranë, u bë lokalizmi i vendndodhjes së autorit kryesor të kësaj ngjarjeje, shtetasit V. M., i cili u kap nga Policia e Malit të Zi.

Nga strukturat e DVP Tiranë, në vijim të punës së pandërprerë hetimore për zbardhjen e ngjarjes së ndodhur mbrëmjen e 11 qershorit, ku mbeti i vrarë shtetasi H. B., është bërë ndalimi i shtetases:

A. L., 26 vjeç, banuese në Tiranë.

Kjo shtetase dyshohet se është bashkëpunëtore në vrasjen e shtetasit H. B., së bashku me shtetasin V. M. (vëllai i shtetasit P. M., i cili është vrarë në vitin 2006, në Angli, nga shtetasi H. B.) dhe shtetasin S. M. (nipi i shtetasit P. M).

Gjithashtu, në vijim të kontrolleve të shumta për zbardhjen e kësaj ngjarjeje është vënë në pranga për veprën penale “Armëmbajtja pa leje”, shtetasi A. A. , të cilit i është gjendur dhe sekuestruar një armë zjarri tip pistoletë me një krehër 7 fishekë.

Strukturat e DVP Tiranë, në bashkëpunim me specialistët e Departamentit të Policisë Kriminale, nën drejtimin e Prokurorisë, vijojnë punën për zbardhjen e plotë të ngjarjes, identifikimin dhe kapjen e bashkëpunëtorëve të tjerë në këtë ngjarje.

Materialet i kalojnë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprën penale ”Vrasja me paramendim” e kryer në bashkëpunim, në ngarkim të shtetases A. L.


Etiketa: , , , ,

Pas