Aktualitet

Kush është Melinda, filantropistja që nuk vishet “firmato”, por dashuron takat


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:40 - 05/05/21 |
mapo.al

Lajmi për divorcin e Bill dhe Melinda Gates ka bërë xhiron e botës. Themeluesi i Microsoft 65 vjeç dhe gruaja e tij 56 vjeçe janë martuar në vitin 1996 dhe kanë 3 fëmijë dhe një pasuri 146 miliardë dollarë për të ndarë


Kur je kaq i pasur, thashethemet për jetën tënde private janë të shumta dhe, pas njoftimit të papritur, të gjithë po pyesin sa do të jetë pasuria e gruas së tij. Sigurisht kjo do të quhet si marrëveshja më e madhe e ndarjes në histori, duke tejkaluar atë të MacKanzie Scott dhe Jeff Bezos, themeluesit të Amazon, i cili në 2019 arriti shifrën rekord prej 38 miliardë dollarë.
Grua e pavarurDy miliarderët janë krerët e fondacionit bamirës Bill &Fondacioni Melinda Gates dhe prej kohësh i janë përkushtuar ekskluzivisht në filantropi, duke kryer projekte shkollimi dhe asistence shëndetësore në vendet më të varfra. Një çift që dukej i pashkatërrueshëm, por që tani duhet të thonë lamtumirë, edhe nëse Bill dhe ajo do të vazhdojnë të punojnë së bashku.Por nëse Bill Gates është i njohur në të gjithë planetin, kush është Melinda Gates?

Ajo ka lindur në 1964 në Teksas dhe u diplomua në shkenca kompjuterike në Universitetin Duke dhe që nga viti 1987 filloi të punojë në Microsoft, si zhvilluese softuerësh. Pastaj historia e dashurisë me Bill, martesa, fëmijët, angazhimi humanitar, deri në divorc.

Stili i Melinda Gates

Siç e dimë, paratë në shtëpinë e Gates nuk mungojnë dhe të dy pa dyshim, i kanë lejuar vetes shumë marrëzi përgjatë viteve, nga vilat faraonike (si Xanadu 2.0 afër Seattle, blerë për 67 milionë dollarë) në jahte, makina luksoze. Po stili? Këta personazhe të shkëlqyeshëm nuk kujdesen për modën, thjesht mendonin për pulovrat gri gjithmonë të njëjtat të Mark Zuckerberg dhe golfet e zinj të të ndjerit Steve Jobs. Pjesërisht është kështu edhe në këtë rast.

Nëse Bill Gates alternon veshjen klasike me kravatë për pulovra dhe mokasin, Melinda Gates ka pak më tepër vëmendje për veshjet. Për projekte në terren në kombet në zhvillim, Melinda zgjedh veshje të rehatshme, të përbëra nga pantallona dhe bluza dhe këpucë të sheshta. Në ngjarje zyrtare, ajo ngre stekën dhe nuk heq dorë nga takat dhe bizhuteritë.

Jo për markat, po për bizhuteritë

Pantallonat dhe xhaketat me porosi përbëjnë një pjesë të mirë të garderobës së saj për eventet, por në tapetin e kuq Melinda Gates preferon fundet. Në WSJ Magazine Innovator Awards në vitin 2016 ajo u paraqit me një fustan të gjatë të zi prej lëkure dhe dantellë, të kombinuar me një gjerdan dhe orë diamanti dhe byzylyk rubini. Për të marrë Medaljen e Lirisë në Shtëpinë e Bardhë nga Barack Obama veshi një fustan të bukur pas trupit me lule dhe me xhaketë të përshtatshme.

Në dore kishte një orë prej ari të verdhë dhe një unazë fejese përrallore në gisht. Veshjet e Melinda Gates janë kompletuar, përveç xhevahireve të shtrenjta, edhe nga dekolteja me një takë të moderuar ose një supertakë 8 cm.

Markat nuk ekspozohen kurrë, nuk shfaqen logo ose tipare të tjera të njohura si mishërimi maksimal i nënvlerësimit, siç është zakon midis shumë të pasurve në teknologji, të cilët nuk kanë kohë të humbasin për të bërë pazar.

Bill Gates ndahet nga gruaja

1


Etiketa: , , ,

Pas