Sport

Kush janë 10 sportistët më të paguar në botë

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:53 - 02/06/20 |
mapo.al

Koronavirusi ka ndikuar edhe në botën e sportit, ku të ardhurat e sportistëve më të paguar të botës ranë për herë të parë që nga viti 2016.


Vlera e të ardhurave të 100 sportistëve më të paguar në botë këtë vit ra me 9% nga viti i kaluar.


Po ashtu, për herë të parë, Roger Federer ngjitet në vendin e tretë, duke u renditur pas Cristiano Ronaldo-s dhe Lionel Messi-t.Messi kryeson listën e sportistëve më të paguar në botë. Vlera e të ardhurave vjetore të tij dhe të Cristiano Ronaldos, e bërë bashkë, kap shifrën e 209 milionë dollarëve, 28 milionë më pak nga viti i kaluar. Kjo për shkak të reduktimeve të pagave si pasojë e pandemisë globale.

Lista e 10 sportistëve më të paguar, sipas Forbes:

#1 Roger Federer

#2 Cristiano Ronaldo

#3 Lionel Messi

#4 Neymar

#5 LeBron James

#6 Stephen Curry

#7 Kevin Durant

#8 Tiger Woods

#9 Kirk Cousins

#10 Carson Wentz


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas