Kronika

Kush janë dy biznesmenët që lobuan për lirimin e Dritan Dajtit
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:16 - 23/02/19 |
mapo.al

Një raport policor i mbërritur në Prokurorinë e Krimeve të Rënda, e cila tashmë ka nisur hetimet për tre gjyqtarë që dënuan me 25 vite burg, Dritan Dajtin, tregon se në këtë çështje janë impenjuar biznesmenë të njohur në Tiranë dhe Fier si dhe persona me të kaluar kriminale. Raporti evidenton me emra konkretë se cilët janë këta persona dhe kush ka shkuar në takim me Dritan Dajtin në burg, ç’ka përbën krijimin e dyshimeve të arsyeshme se ata mund të kenë lobuar financiarisht apo me metoda të ndryshme tek tre gjytarët, për të dhënë vendimin me 25 vite burg për Dritan Dajtin. Madje një nga këta biznesmen është parë në ambjentet e burgut 302 në Tiranë. Policia dhe prokuroria kanë sekuestruar rregjistrat e hyrjeve daljeve por çuditërisht një nga rregjistrat nuk është gjendur, dhe për këtë gjë administratës së burgut i është kërkuar që të verë në dispozicion rregjistrin që mungon.


Dritan Dajti, u dënua pak ditë më parë me 25 vite burg, ndërkohë mësohet se pjesën më të madhe të këtij dënimi e ka kryer dhe pritet që brenda 6 apo 7 vitesh ai të lirohet,duke pasur parasysh se hyn dhe në periudhën e dënimit, që ka të drejtën e lirimin me kusht. Rregjistrat e hyrje-daljeve në burgun 302 në Tiranë, aty ku mbahet i izoluar prej shumë vitesh Dritan Dajti, janë një provë e rëndësishme e hetimit të prokurorisë së Krimeve të Rënda, e cila prej një jave ka nisur verifikimet ndaj tre gjyqtarëve Aleks Nikolli,Skënder Damini dhe Petrit Aliaj. Pikërisht këta tre gjyqtarëve 10 ditë më parë dhanë një vendim, me 25 vite burgim për Dritan Dajtin, person ky i akuzuar nga Prokuroria e Krimeve të Rënda për vrasjen e katër efektivëve të skuadrës operacionale në 7 gusht 2009 në Durrës. “Shqiptarja.com” ka rënë në dijeni të këtij raporti që policia kriminale ka çuar në prokurori, në të cilin informohet se një eksponent i botës së krimit në Fier dhe që zotëron një kompleks pallatesh në Tiranë, është impenjuar në mënyrë, që Dritan Dajti të mos dënohej me burgim të përjetshëm por me 25 vite burg. Ky person sipas raportit është A.I dhe ka lidhje të ngushta me dy gjyqtarët e Gjykatës së Apelit Vlorë Skënder Damini dhe Petrit Aliaj.


Dy gjyqtarët mbajnë kontakte të shpeshta me A.I në Vlorë, Tiranë dhe Sarandë çka tregon miqësinë e tyre të përbashkët. Gjithmonë sipas këtij raporti A. I, nuk influencon vetëm mbi këta dy gjyqtarë por edhe në gjyqtarë të tjerë të Gjykatës së Lartë, të cilët tashmë janë larguar nga sistemi i drejtësisë, për shkak se kanë ngecur në Vetting. Një tjetër emër që përmendet në raport është dhe një biznesmen në Tiranë, me inicialet G.D. i cili dyshohet të ketë mbajtur kontakte me Dajtin në burg. Madje ai është parë të paraqitet në ambjentet e burgut 302 në Tiranë. Pasditen e datës 14 shkurt 2019, dy prokurorët e çështjes Klodian Braho dhe Donika Prela i janë drejtuar gjykatës së Krimeve të Rënda me një kërkesë për kontroll banese të tre gjyqtarëve Skënder Damini, Petrit Aliaj dhe Aleks Nikolli. Kërkesa e prokurorisë së Krimeve të Rënda është shqyrtuar nga gjyqtarja Liljana Baku, e cila ka vendosur të pranojë kërkesën dhe të autorizojë policinë gjyqësorë për ushtrimin e kontrolleve të banesave të tre gjyqtarëve.

Lexo edhe :  Sherr mes vëllezërish në Fier - Arrestohen të dy nga policia


Vendimi i Gjykatës së Krimeve të Rënda ku veç kontrollit të banesave të tre gjyqtarëve, jepet edhe një rezyme mbi një tjetër person, të quajtur Bledar Musaj. Sipas informacioneve të mbledhura nga policia, Bledar Musaj rezulton në rregjistrat e hyrje-daljeve në burg, si njeriu që ka zhvilluar më shumë takime me Dritan Dajtin dhe nisur nga kjo situatë, policia ka njoftuar prokurorinë që të verifikonte pozicionin e këtij personi. Bledar Musaj është njeri i afërt me Dritan Dajtin dhe ka qënë për disa seanca avokati i Dajtit në këtë proces.


Ai, ka kryer shumë takime në burg me Dajtin.Policia në raport thotë se Musaj mund të ketë mbajtur kontakte me gjyqtarët apo me dy biznesmenët e mësipërm të përmendur dhe për këtë policia kërkon që ai të verifikohet nga prokuroria për këtë çështje. Në dobi të këtij hetimi, përpara datës 14 shkurt 2019 policia e shtetit ka sekuestruar librat e hyrje-daljeve në burgun 302 në Tiranë, por çuditërisht një nga librat nuk është gjendur nga administrata e këtij burgu dhe nuk i është dorëzuar policisë. Nuk dihen arsyen e mosgjetjes së këtij libri, por prokuroria ka kërkuar nga administrata e burgut që të venë në dispozicion këtë libër të hyrje-daljeve në burg.Ndërkohë gjatë kësaj kohe prokuroria ka kërkuar dhe analizimin e tabulateve telefonike të tre gjyqtarëve të proceduar penalisht, dy biznesmenëve dhe avokatit të Dajtit.shqiptarja.comEtiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas