Aktualitet

Kuvendi miraton raportin e Komisionit Hetimor për shkarkimin e Presidentit Meta


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:13 - 09/06/21 |
mapo.al

Me 104 vota pro, 7 kundër dhe 2 abstenim Kuvendi miratoi raportin përfundimtar të Komisionit Hetimor për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta. Ndërkohë që pritet edhe votimi nominal, me kuti, i deputetëve për shkarkimin e presidentit.


Deputetët e Kuvendit shqiptar do të përballen sot me një situatë të paprecedentë, ku për herë të parë në 30 vite, një parlament do të votojë për të shkarkuar një President Republike.


Pasi Komisioni Hetimor për Shkarkimin e Presidentit miratoi raportin përfundimtar për shkeljet kushtetuese që pretendohet se ka bërë Ilir Meta, sot i takon Kuvendit që të vendosë.Po sa vota i duhen socialisteve, për të ndërmarrë këtë hap?
Sipas nenit 88 të Kushtetutës, kërkohet që shkarkimi i Presidentit të Republikës të marrë jo me pak 94 vota ose 2/3 e të gjithë deputeteve. Por këto vota Partisa Socialiste nuk i ka vetë dhe do të duhet të mbështetet dhe nga deputetë të tjerë.Gjithësesi faktet kanë treguar se kur mazhorancës në këtë legjislaturë i janë dashur vota në nivele të tilla, ajo i ka gjetur, si në rastin e ndryshimit të Kushtetutës vitin që shkoi.Kuvendi i Shqipërisë, pas djegies së mandateve nga demokratët dhe LSI, dhe me zëvendësimin e tyre më të pabindurit e të dyja kampeve, ka aktualisht 122 deputetë.

Lexo edhe :  "Rama 3", Prokuroria-Metës: Ministrat nuk kanë probleme me drejtësinë

Por cilët nga këta 122 deputetë mund të votojnë kundër shkarkimit të Presidentit?!
Potencialisht ata janë Lefter Maliqi, i cili kandidoi në zgjedhjet e fundit nën siglën e LSI, Elda Hoti, Artur Roshi, Korab Lita, kandiduan në 25 prill, si pjesë e listave të demokratëve. Gjithashtu dhe Gjetan Gjetani, i cili u largua nga PS, dhe iu bashkua LSI-së.

Nëse ndodh ky skenar, i bie që në dispozicion të socialistëve të jenë 117 vota, për shkarkimin e Metës dhe duke marrë në konsideratë edhe disa vota abstenim apo kundër, PS nuk rrezikon të sigurojë votat e nevojshme për shkarkim të Presidentit. Megjithatë rezultati, votimi i fshehtë, mbetet i hapur.

Seanca e ditës së sotme dhe votimi që do të rrjedhe prej saj, do të lërë topin në fushën e Gjykatës Kushtetuese për të vendosur nëse gjetjet e Parlamentit, për shkelje të Kushtetues nga Ilir Meta, janë të bazuara apo jo.

Një tjetër vendim i Kushtetueses është edhe nëse këtë çështje do e cilësojë prioritare dhe do e shqyrtojë jashtë radhe, apo do vendoset në radhë pritjeje, bashkë me 180 çështje të tjera që pritet të gjykohen.

 

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas