Aktualitet

Kuvendi rrëzon dekretin e Metës – Ndryshimet në Kodin zgjedhor mbeten në fuqi
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:44 - 29/10/20 |
mapo.al

Ashtu siç u paralajmërua nga kreu i qeverisë Edi Rama, kuvendi i Shqipërisë ka rrëzuar dekretin e presidentit Ilir Meta për shqyrtimin e Kodit Zgjedhor të miratuar nga maxhoranca pa dakordësinë e opozitës jashtëparlamentare.


Me rrëzimin e dekretit tashmë mbetet në fuqi formula e koalicioneve ku partitë duhet të grupojnë kandidatët në një listë të vetme.


Kodi Zgjedhor hyn automatikisht në fuqi pa ndryshimet që kërkonte presidenti Ilir Meta dhe opozita jashtëparlamentare.


Etiketa: , , ,

Pas