Kuzhina siriane, të veçantat e një tradite të lashtë

Recetat siriane janë pjesë e asaj që në vendet arabe quhet kuzhina e shaam-it, ku përfshihen Libani, Siria, Palestina e Jordania.

Ajo dominohet kryesisht nga gatimet siriane, elementet kryesore të së cilës janë vaji i ullirit, erëzat e limoni.Një nga këta tre përbërës duhet të jetë patjetër në mëngjes, në drekë dhe darkë, pastaj vijnë përbërësit e tjerë, si qiqrat, bathët e thjerrëzat.

Pilafi, është element po aq kryesor. Ai gatuhet me erëza e fruta te thata, por jo aq sa të prishin shijen e gatimit, apo të përbërësve të tjerë, si për shembull mishi.

Tahini, kremi i farave të susamit, është baza e disa recetave të shijshme siriane.

Ai përzihet me kremin e qiqrave i njohur si hunus,  patëllxhanin etj., duke krijuar shije të veçanta.

Në kuzhinën siriane, përdorim të gjerë gjejnë gjithashtu kungujt e vegjël, hudhra, mishi i qengjit dhe i viçit, bishtajat, thjerrezat, lakra e bardhe, lulja e lakres, gjethet e rrushit, nenexhiku, fistiqet, mjalti e frutat.

Në shekullin e 21-të është kthyer në traditë shërbimi i mezeve me pitet arabe përpara pjatës kryesore dhe pas vaktit shërbehet kafe, çaj, ëmbëlsira të ndryshme apo fruta sipas dëshirës. Shumë nga recetat e kuzhinës Siriane datojnë qysh nga shekulli i 13-të.


Fatal error: Uncaught ___C_0: (E_ERROR) Trying to access array offset on value of type bool in /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/js/tinymce/skins/wordpress/images/formatting.config:252 Stack trace: #0 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(13): ___C_5->_errorHandler(2, 'Trying to acces...', '/home/gazetamap...', 13) #1 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(17): JNews\Module\Block\Block_9_View->get_demo_style() #2 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(74): JNews\Module\Block\Block_9_View->get_image_size() #3 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(63): JNews\Module\Block\Block_9_View->build_column(Array, 'jeg_col_2o3') #4 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(47): JNews\Module\Block\Block_9_View->render_column(Array, 'jeg_col_2o3') #5 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/BlockViewAbstract.php(17): JNews\Module\Block\Block_9_View->render_output(Array, 'jeg_col_2o3') #6 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/ModuleViewAbstract.php(165): JNews\Module\Block\BlockViewAbstract->render_module(Array, 'jeg_col_2o3') #7 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Single/SinglePost.php(1265): JNews\Module\ModuleViewAbstract->build_module(Array) #8 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Single/SinglePost.php(205): JNews\Single\SinglePost->related_post(false) #9 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(307): JNews\Single\SinglePost->related_post_hook('') #10 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(331): WP_Hook->apply_filters(NULL, Array) #11 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/plugin.php(474): WP_Hook->do_action(Array) #12 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/fragment/post/single-post-1.php(66): do_action('jnews_single_po...') #13 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/template.php(772): require('/home/gazetamap...') #14 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/template.php(716): load_template('/home/gazetamap...', false, Array) #15 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/general-template.php(204): locate_template(Array, true, false, Array) #16 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/single.php(16): get_template_part('fragment/post/s...') #17 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/template-loader.php(106): include('/home/gazetamap...') #18 /home/gazetamapo/public_html/wp-blog-header.php(19): require_once('/home/gazetamap...') #19 /home/gazetamapo/public_html/index.php(17): require('/home/gazetamap...') #20 {main} thrown in /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/js/tinymce/skins/wordpress/images/formatting.config on line 252