Dikur

LA CROIX (1951) / Qeveria komuniste e tiranës ndalon vënien e dhëmbëve prej floriri në shqipëri


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:34 - 18/10/20 |
mapo.al

Nga Aurenc Bebja, Francë – 15 Tetor 2020


“La Croix” ka botuar, të premten e 21 dhjetorit 1951, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me ndalimin e dhëmbëve prej floriri në Shqipëri nga regjimi diktatorial.


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de FranceNjë qarkore e re e qeverisë komuniste të Tiranës ndalon përdorimin e arit për dhëmbët artificialë.

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Kjo qarkore ishte, aq më tepër, e padobishme, sepse arin e destinuar për këtë përdorim e patën sekuestruar dhe askush nuk guxonte të furnizonte metalin e çmuar për të vënë dhëmbë prej ari pa rrezikuar të konsiderohej trafikant dhe armik i popullit.

1


Etiketa:

CLOSE
CLOSE
Pas