Aktualitet

Lagarde: Puna nga shtëpia është e ardhmja


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:04 - 15/09/21 |
mapo.al

Presidentja e Bankës Qendrore Europiane, Christine Lagarde, tha se punonjësit me shumë mundësi nuk do të kthehen në zyra me kohë të plotë, ndërkohë që kompanitë u mësuan t’i bëjnë ballë kushteve fleksibël gjatë pandemisë së koronavirusit.


“Po i drejtohemi një mjedisi hibrid, ku një pjesë e javës do kalohet në zyrë, në mënyrë që njerëzit të takohen, të shihen me njëri-tjetrin dhe të mund të zhvillojnë mbledhje”– tha Lagarde, duke shtuar se në pjesën tjetër të javës, me shumë gjasa, do punohet nga shtëpia.


Projektimi i saktë i këtyre marrëveshjeve me kompanitë nuk është ende tërësisht i qartë. Megjithatë, njerëzit kanë mësuar gjatë pandemisë dhe këto mësime do përdoren në mënyrën e të punuarit në të ardhmen , sipas Lagarde.Kompanitë e mëdha janë detyruar të vonojnë kthimet në zyra, pasi varianti Delta i koronavirusit ka shkaktuar rritje të infeksioneve.Lagarde pranoi se pjesë të mëdha të fuqisë punëtore, përfshirë stafin në spitale, punëtorët në ndërtim dhe shitësit në dyqane, nuk kanë luksin e zgjedhjes për vendin e punës.53


Etiketa:

CLOSE
CLOSE
Pas