Aktualitet

Shifra të larta infektimi/ 120 raste të reja me koronavirus në 24 orë e fundit
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:13 - 01/08/20 |
mapo.al

Sipas Ministrisë së Shendetësisë në 24 orët e fundit numri i rasteve të reja me koronavirus në vendin tonë është 120.Të dhënat u bënë publike nga Dr.Flutura Beqo nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale. Në total Shqipëria numëron 5396 të infektuar me COVID-19.


Në spitalet Covid janë 119 të shtruar dhe janë shëruar 9 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit.“Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 57 raste në Tiranë, 15 në Durrës, 8 në Kavajë, 7 në Krujë, 6 në Elbasan, 5 në Korçë, nga 4 raste në Kurbin, Pogradec, nga 3 raste në Lushnje, Tropojë, nga 2 raste në Shkodër, Tepelenë, nga 1 rast në Vlorë, Divjakë, Belsh, Prrenjas”, shkruhet në njoftimin e Ministrisë.


Sot kanë ndërruar jetë nga koronavirusi 4 qytetarë që ndodheshin të shtruar në dy spitalet COVID të Tiranës. Numri total i viktimave në vendin tonë që prej fillimit të epidemisë shkon në 161.


Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë

119 pacienë në spital – Aktualisht në spitalin Infektiv dhe spitalin “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 119 pacientë, 18 janë në terapi intensive, 6 prej të cilëve pacientë të intubuar.

120 raste të reja – Në 24 orët e fundit, janë kryer 510 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 120 raste pozitive.

Rastet e reja sipas qyteteve – 57 raste në Tiranë, 15 në Durrës, 8 në Kavajë, 7 në Krujë, 6 në Elbasan, 5 në Korçë, nga 4 raste në Kurbin, Pogradec, nga 3 raste në Lushnje, Tropojë, nga 2 raste në Shkodër, Tepelenë, nga 1 rast në Vlorë, Divjakë, Belsh, Prrenjas.

Lexo edhe :  Bilanci i rënduar - 705 raste të reja me koronavirus dhe 17 viktima në 24 orët e fundit

9 të shëruar – Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 9 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 2961, që nga fillimi i epidemisë.

COVID-19 – Statistika (1 Gusht 2020)
Testime totale 41709
Raste pozitive 5396
Raste të shëruara 2961
Raste Aktive 2274

Humbje jete 161
(Qarku Tiranë 83, Shkodër 24, Durrës 21, Fier 9, Elbasan 6, Kukës 4, Vlorë 4, Korçë 4, Lezhë 3, Dibër 2, Berat 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 1251
Durrës 277
Shkodër 211
Vlorë 95
Fier 85
Lezhë 84
Korçë 68
Kukës 66
Elbasan 55
Gjirokastër 31
Berat 27
Dibër 24

Apeli për qytetarët – Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale edhe një herë ka një lutje për qytetarët dhe bizneset të tregojnë kujdes dhe të zbatojmë me rigorozitet masat e vendosura, sepse virusi është ende mes nesh. Nëse keni shenja të sëmundjes telefononi në numrin e Urgjencës Kombëtare 127 dhe në linjën e gjelbër 0800 40 40 për këshillim psikologjik apo çdo informacion për Covid19.


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas