Kryesore

Situata nuk njeh përmirësim – 1143 raste të reja me koronavirus, 15 të vdekur


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:05 - 10/02/21 |
mapo.al

Shifrat e infektimeve dhe fataliteteve në vendin tonë nga virusi vdekjeprurës COVID-19, mbeten alarmante.

Në 24 orët e fundit, Ministria e Shëndetësisë njofton se janë testuar 4083 të dyshuar për COVID, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë me koronavirus 1143 qytetarë (1239 raste të reja ishin një ditë më parë).


Për disa ditë me radhë mbeten dyshifrore numrat e vdekjeve. Sot kanë ndërruar jetë 15 qytetarë (16 ishin vdekjet dje). Në total numri i vdekjeve në vendin tonë që nga fillimi i pandemisë ka arritur në 1,503.

Përditësimi


1143 raste të reja – Janë kryer 4083 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 1143 qytetarë.

Qytetet e prekura – Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 453 raste në Tiranë, 110 raste në Vlorë, 58 raste në Kuçovë, 57 raste në Fier, 35 raste në Sarandë, 34 raste në Shkodër, Berat , 27 raste në Durrës, Korçë, 26 raste në Elbasan, 24 raste në Lushnje, 22 raste në Mallakastër, 20 raste në Kukës, 19 raste në Kurbin, 15 raste në Pogradec, 14 raste në Malësi e Madhe, 13 raste në Gramsh, Skrapar, 11 raste në Kavajë, 10 raste në Lezhë, Kamez, 8 raste në Mirditë, Gjirokastër, Bulqize, Patos, 7 raste në Vau i Dejës, Peqin, 6 raste në Dibër, Kolonjë, 5 raste në Has, Librazhd, Përmet, 4 raste në Tepelenë, 3 raste në Devoll, Mat, Divjakë, Himarë, Maliq, 2 raste në Pukë, Ura Vajgurore, Memaliaj, Finiq, Vorë, Libohovë, 1 rast në Krujë, Rrogozhinë, Tropojë, Delvine, Belsh, Cerrik, Poliçan.

683 të shëruar – Në 24 orët e fundit janë shëruar 683 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 53,616 që nga fillimi i epidemisë.

Lexo edhe :  Nuk ka kohë të presim fundin e pandemisë

483 të shtruar në spital – Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 483 pacientë, 37 në terapi intensive nga të cilët 15 pacientë janë të intubuar.

15 të vdekur – Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 15 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19 në spitalet COVID. 8 qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Kavaja, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Vlora, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Patosi, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Korça, të moshave 53 -94 vjeç.

COVID-19 – Statistika ( 10 Shkurt 2021)
Raste të reja ditore 1,143
Të shëruar në 24 orë 683
Të shtruar në spitale 483
Humbje jete në 24 orë 15
Testime ditore 4,083

Testime totale 398,325
Raste pozitive 88,671
Raste të shëruara 53,616
Raste Aktive 33,552
Humbje jete 1,503

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 19556
Fier 2872
Durrës 1737
Elbasan 1489
Shkodër 1549
Vlorë 1650
Lezhë 1149
Korçë 1049
Berat 936
Gjirokastër 732
Kukës 478
Dibër 355

Apeli i MSH për qytetarët – Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të. Gjithashtu, telefononi në numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID.

LEXO EDHE: 

Mbi 1500 viktima nga koronavirusi në Shqipëri

1


Etiketa: , ,

Share
Mbyll
CLOSE
CLOSE
Pas