Kronika

Situata mbetet shqetësuese, 132 raste te reja me koronavirus në 24 orët e fundit
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:25 - 17/09/20 |
mapo.al

Të dhënat e situatës epidemiologjike në vendin tonë flasin për një situatë shqetësuese. Në 24 orët e fundit janë kryer 817 testime dhe janë konfirmuar 132 raste të reja me koronavirus (144 ishin një ditë më parë).


Numri i rasteve të reja ka pësuar rënie të ndjeshme në Tiranë me vetëm 24 të infektuar sot (55 ishin dje), por kemi shpërndarje të infeksionit në 24 qytete; si në Korçë dhe Elbasan me nga 10 raste, nga 8 raste në Krujë, Lezhë, nga 7 raste në Shkodër, Durrës, nga 6 raste në Kukës, Berat, nga 5 raste në Dibër, Malësi e Madhe, nga 3 raste në Has, Pustec, nga 2 raste në Kavajë, Pukë, Tropojë, Pogradec, Bulqizë, nga 1 rast në Lushnje, Vlorë, Kamëz, Mat, Maliq.


Në total, numri i të infektuarve me COVID-19, arrin në 11 948, nga të cilët 6788 janë shëruar, 347 kanë humbur jetën dhe 4813 janë raste aktive.


Në dy spitalet COVID po trajtohen 173 pacientë, 15 ndodhen në terapi intensive dhe 6 janë të intubuar.


Të larta mbeten edhe shifrat ditore të vdekjeve. Në 24 orët e fundit e kanë humbur betejën me koronavirusin 4 pacientë (3 vdekje ishin një ditë më parë). Viktimat janë një 66-vjeçare nga Kukësi, një 69-vjeçar nga Kurbini, një 70-vjeçar nga Elbasani dhe një 72-vjeçar nga Tirana.


55 qytetarë janë shëruar në 24 orët e fundit.

Përditësimi i situatës së COVID-19

173 të shtruar në spital – Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 173 pacientë, 15 në terapi intensive nga të cilët 6 pacientë janë të intubuar.

4 viktima sot – Ju informojmë se në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, e kanë humbur betejën me COVID19 një 66 vjeçare nga Kukësi, një 69 vjeçar nga Kurbini, një 70 vjeçar nga Elbasani dhe një 72 vjeçar nga Tirana.

817 testime – Janë kryer në 24 orët e fundit 817 testime dhe janë konfirmuar 132 raste.

Harta e të prekurve me koronavirus– 24 raste në Tiranë, 15 në Gjirokastër, nga 10 raste në Korçë, Elbasan, nga 8 raste në Krujë, Lezhë, nga 7 raste në Shkodër, Durrës, nga 6 raste në Kukës, Berat, nga 5 raste në Dibër, Malësi e Madhe, nga 3 raste në Has, Pustec, nga 2 raste në Kavajë, Pukë, Tropojë, Pogradec, Bulqizë, nga 1 rast në Lushnje, Vlorë, Kamëz, Mat, Maliq.

55 të shëruar- 55 qytetarë janë shëruar në 24 orët e fundit, duke e çuar në 6788 që nga fillimi i epidemisë.

COVID-19 – Statistika (17 Shtator 2020)
Testime totale 77217
Raste pozitive 11948
Raste të shëruara 6788
Raste Aktive 4813
Humbje jete 347 (Qarku Tiranë 166, Durrës 45, Shkodër 39, Elbasan 22, Fier 18, Korçë 15, Lezhë 14, Kukës 9, Dibër 7, Vlorë 6, Gjirokastër 4, Berat 2).

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 2380
Durrës 533
Shkodër 373
Lezhë 278
Elbasan 264
Korçë 225
Fier 213
Vlorë 182
Kukës 144
Berat 99
Gjirokastër 63
Dibër 59

LEXO EDHE: 

Koronavirusi në vendin tonë, 4 viktima në 24 orët e fundit


Etiketa: , , ,

Pas