Aktualitet

Azerbajxhani sulmon me raketë makinën e ministrit armen të Mbrojtjes (VIDEO)
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:09 - 27/10/20 |
mapo.al

Lufta mes Armenisë dhe Azerbajxhanit sapo mori një kthesë plotësisht tjetër.Ditën e sotme është tentuar të ekzekutohet me anë të një rakete të hedhur nga një dron i komanduar, ministri i Mbrojtjes së Armenisë, Jalal Harutyunyan.


Sulmi ka ndodhur në provincën e Karabakh. Mediat azere e kanë cilësuar operacionin si të suksesshëm duke pretenduar se nga sulmi është ekzekutuar ministri armen i Mbrojtjes. Ato sqarojnë gjithashtu se operacioni është vendosur në veprim në momentin që është marrë vesh që ministri armen ishte në makinë, teksa raketa ka goditur automjetin e tij.Ministri armen i Mbrojtjes, Jalal Harutynyan

Por Jerevani përgenjështron lajmet azere duke deklaruar se ministri është shëndoshë e mirë dhe se nuk ka qenë në automjetin e sulmuar nga Azerbajxhani ditën e sotme.


Autoritetet e Azerbajxhanit e kanë akuzuar Jalal Harutynyan për shumë krime lufte në territorin e tyre që nga viti 1992. Harutyyan ka qenë pjesë aktive sipas tyre e sulmeve terroriste dhe është bërë pjesë e ushtrisë si udhëheqës i entitetit separatist.

Lexo edhe :  Biden thyen këmbën duke luajtur me qenin, Trump i uron shërim të shpejtë (VIDEO)

Autoritetet azere i kanë bërë gjithashtu thirrje atyre armene që të ulin armët.


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas