Kryesore

Bie numri i infektimeve me koronavirus, sot më shumë të shëruar

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:31 - 15/02/21 |
mapo.al

Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja me koronavirus në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë raporton se nga 2698 testime, janë konfirmuar pozitivë me COVID-19, 775 raste të reja (1088 të infektuar ishin një ditë më parë).Shqetësuese mbeten shifrat e fataliteteve. Sot kanë humbur jetën 12 qytetarë (Po kaq ishte numri i viktimave dje). Shqipëria numëron 1,567 të vdekur nga koronavirusi që prej fillimit të pandemisë.


Në 24 orët e fundit janë shëruar 972 qytetarë, duke e çuar në 57,736 numrin e atyre që kanë mposhtur sëmundjen. Për të parë pas disa muajsh, numri i të shëruarve tejkalon atë të të infektuarve ditorë.
Shqetësuese është situata në 4 spitalet COVID të Tiranës, ku janë të shtruar 547 pacientë, tre më pak se kapacitetet spitalore. 23 pacientë ndodhen në terapi intensive, nga të cilët 11 janë të intubuar.Përditësimi


775 të infektuar – Janë kryer 2698 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 775 qytetarë.

Qytetet e prekura – Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

298 raste në Tiranë, 74 në Lushnje, 64 në Vlorë, 58 në Kavajë, 32 në Shkodër, 30 në Korçë, 29 në Sarandë, 25 në Berat, 22 në Fier, 20 në Durrës, 18 në Mallakastër, 15 në Delvinë, nga 9 raste në Kamëz, Kolonjë, nga 6 raste në Kukës, Pukë, nga 5 raste në Mirditë, Peqin, Gramsh, nga 4 raste në Devoll, Tepelenë, Kuçovë, Vorë, nga 3 raste në Gjirokastër, Ura Vajgurore, Dibër, Skrapar, nga 2 raste në Kurbin, Lezhë, Has, Librazhd, Përmet, Poliçan, nga 1 rast në Tropojë, Mat, Pogradec, Shijak, Këlcyrë.

972 të shëruar – Në 24 orët e fundit janë shëruar 972 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 57,736 që nga fillimi i epidemisë.

Lexo edhe :  Nga Lezha në Vlorë – Virusi i mori jetën 12 qytetarëve, mes tyre një 35 vjeçar

547 pacientë në spital – Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 547 pacientë, 23 në terapi intensive nga të cilët 11 pacientë janë të intubuar.

12 të vdekur – Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 12 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19 në spitalet COVID. 6 qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Shkodra, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Mati, 1 qytetar nga Vlora, 1 qytetar nga Fieri të moshave 50-76 vjeç.

COVID-19 – Statistika (15 Shkurt 2021)
Raste të reja ditore 775
Të shëruar në 24 orë 972
Të shtruar në spitale 547
Humbje jete në 24 orë 12
Testime ditore 2698

Testime totale 416,976
Raste pozitive 93,850
Raste të shëruara 57,736
Raste Aktive 34,547
Humbje jete 1,567

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 20505
Fier 2952
Vlorë 1801
Durrës 1718
Elbasan 1307
Shkodër 1500
Lezhë 1127
Korçë 1018
Berat 1018
Gjirokastër 855
Kukës 429
Dibër 317

Apeli për qytetarët Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të. Gjithashtu, telefononi në numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID.

LEXO EDHE: 

Nga Shkodra në Fier, 12 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

1


Etiketa: , ,

Pas