Kryesore

24 orët e fundit, bie numri i të infektuarve me COVID-19, vetëm 33 raste të reja


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:33 - 22/06/20 |
mapo.al

Bie numri i rasteve të reja me koronavirus në vendin tonë krahasuar me një ditë më parë. Gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar pozitivë 33 persona (71 ishin një ditë më parë), nga 239 testime.


Rastet e reja janë në Tiranë 23 të prekur, në Shkodër 8 dhe nga 1 rast në Pogradec dhe Kamëz. Shkon në 1995 numri i përgjithshëm i të infektuarve me COVID-19. 25 pacientë janë shëruar, duke e çuar numrin e atyre që kanë mposhtur virusin vdekjeprurës në 1159 persona.


Eugena Tomini nga ISHP tha se numri i të shtruarve në spital është rritur në 82 pacientë, ndërsa numri i rasteve aktive ka shkuar në 792 në të gjithë vendin. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thirrje qytetarëve për vetëndërgjegjësim për të zbatuar rregullat e vendosura.

44 persona kanë humbur jetën nga virusi vdekjeprurës.Bilanci i 24 orëve të fundit
82 pacientë te Infektivi
– Ju njohim më të dhënat e 24 orëve të fundit dhe situatën epidemiologjike në vend. Vijon të ketë shtrime të reja te qytetarëve që kanë nevojë për trajtim spitalor si pasojë e Covid-19. Aktualisht në shërbimin infektiv po marrin trajtohen 82 pacientë, 10 prej tyre janë në terapi intensive ndërsa 1 është i intubuar.33 raste pozitive – Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 239 testime për të dyshuar të prekur me Covid-19 nga të cilat janë konfirmuar 33 raste pozitive, kryesisht raste të reja ne proces hetimi si dhe kontakte të rasteve të konfirmuara më herët pozitive.

Kryeson Tirana – Shpërndarja gjeografike e të identifikuarve pozitivë në 24 orët e fundit është si vijon: 23 të prekur në Tiranë, 8 në Shkodër dhe nga 1 rast në Pogradec dhe Kamëz. Lajmi i mirë është se në 24 orët e fundit janë shëruar 25 qytetarë, duke e çuar në 1159 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.

Lexo edhe :  Koronavirusi në Kosovë - Rritet numri i viktimave, 62 raste të reja

792 raste aktive – Në vendin tonë janë aktualisht 792 persona aktivë me COVID-19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Durrës.

COVID-19 – Statistika (22 Qershor 2020)
Testime totale 23692
Raste pozitive 1995
Raste të shëruara 1159
Raste Aktive 792
Humbje jete 44 (Qarku Tiranë 24, Durrës 9, Fier 4, Vlorë 1, Shkodër 5, Kukës 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 366
Durrës 150
Shkodër 133
Vlorë 54
Fier 37
Korçë 18
Lezhë 14
Elbasan 10
Kukës 8
Gjirokastër 1
Berat 1

Apeli për qytetarët – Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon për vetëndërgjegjësim qytetarët, që të jenë të kujdesshëm në zbatimin e masave të vendosura: për të ruajtur distancën fizike prej 1.5 metër nga njëri tjetri, për të ruajtur higjienën personale dhe pwr tw mbajtur maskat kudo ku nuk respektohet dot distanca.

Bizneset të zbatojnë me korrektësi protokollet e sigurisë në punë: të dezinfektojnë ambientet, të kryejnë ajrosjen rregullisht, të përdoren maskat apo barrierat mbrojtëse në çdo subjekt shërbimi për qytetarët, siç e përcaktojnë protokollet e autoriteteve shëndetësore. Shkelja e rregullave nga kushdo do të konsiderohet rrezik për jetën dhe shëndetin e të tjerëve.

Shmangni çdo lloj grumbullimi, pasi janë rrezik për përhapjen e infeksionit. Familjarët e pacientëve në spitale të shmangin sa më shumë vizitat, kurse të moshuarit kur është e mundur të shmangin kontaktet me qendrat shëndetësore, por të kontaktojnë nëpërmjet telefonit me mjekun e familjes për barnat me rimbursim.

Telefoni në linjën e gjelbër 0800 40 40 me mjekun tuaj të familjes, për këshillim psikologjik apo informacion për Covid19. Nëse keni shenja klinike, nëse dyshoni se jeni i prekur me Covid19, eshte e rendesishme te qendroni te izoluar dhe telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin 127.

1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas