Aktualitet

Rekord infektimesh – 846 raste të reja nga koronavirusi në vendin tonë
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:14 - 05/12/20 |
mapo.al

846 raste të reja me koronavirus në Shqipëri, kujtojmë se kjo është një shifër rekord infektimesh ditorë nga koronavirusi në vendin tonë.Ministria e Shëndetësisë raportoi sot shifrat e reja të situatës epidemike, COVID-19, për 24 orët e fundit.


Nga 2308 testime, kanë rezultuar pozitivë me koronavirus 846 raste të reja (801 raste te reja ishin dje).
265 raste në Tiranë, 113 raste në Durrës, 108 raste në Fier,  82 raste në Elbasan, 74 raste në Vlorë, 72 raste në Korçë, 31 raste në Pogradec, 26 raste në Lushnje, 13 raste në Has, 10 raste në Peqin dhe Delvinë, 7 raste në Tropojë dhe Kurbin, 6 raste në Krujë, 5 raste në Mallakastër, 4 raste në Shkodër dhe Mat, 3 raste në Kuçovë, 2 raste në Kavajë dhe Gramsh, 1 rast në Malësi e Madhe, Berat.312 persona janë shëruar ditën e sotme, duke e çuar numrin e atyre që kanë mposhtur koronavirusin në 21.286.


19 pacientë që po kuroheshin nga sëmundja në spitalet COVID kanë ndërruar jetë ditën e sotme (18 viktima ishin dje), duke e çuar në 889 numrin e viktimave nga virusi i rrezikshëm. Sot e kanë humbur betejën me COVID-19, : 7 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Elbasan,  2 qytetarë nga Durrësi, 2 qytetarë nga Vlora, 1 qytetar nga Shkodra, 1 qytetar nga Kuçova, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetare nga Gjirokstra, 1 qytetar nga Rrogozhina, 1 qytetar nga Librazhdi

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 469 pacientë, 31 në terapi intensive, 11 pacientë janë të intubuar.

Përditësimi i 24 orëve të fundit:

Situata në 24 orët e fundit paraqitet si vijon:

Janë kryer 2.308 testime në 24 orët e fundit, prej të cilave 457 testime janë kryer për arsye depistimi.

Në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 846 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

Lexo edhe :  Kosovë - Një viktimë dhe 276 raste të reja nga koronavirusi

265 raste në Tiranë, 113 raste në Durrës, 108 raste në Fier,  82 raste në Elbasan, 74 raste në Vlorë, 72 raste në Korçë, 31 raste në Pogradec, 26 raste në Lushnje, 13 raste në Has, 10 raste në Peqin dhe Delvinë, 7 raste në Tropojë dhe Kurbin, 6 raste në Krujë, 5 raste në Mallakastër, 4 raste në Shkodër dhe Mat, 3 raste në Kuçovë, 2 raste në Kavajë dhe Gramsh, 1 rast në Malësi e Madhe, Berat.

 

Në 24 orët e fundit janë shëruar 312 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 21.286 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 469 pacientë, 31 në terapi intensive, 11 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 19 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: 7 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Elbasan,  2 qytetarë nga Durrësi, 2 qytetarë nga Vlora, 1 qytetar nga Shkodra, 1 qytetar nga Kuçova, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetare nga Gjirokstra, 1 qytetar nga Rrogozhina, 1 qytetar nga Librazhdi.

COVID-19 – Statistika (05 Dhjetor 2020)

Raste të reja ditore     846

Të shëruar ne 24 orë   312

Të shtruar në spitale        469

Humbje jete në 24 orë  19

Testime ditore              2.308

 

Testime totale           201.634

Raste pozitive               42.148

Raste të shëruara     21.286

Raste Aktive          19.973

Humbje jete            889

 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 10680

Durrës  1375

Elbasan  865

Fier  1541

Korçë  1088

Vlorë  1017

Shkodër  854

Lezhë  726

Berat  653

Kukës  422

Dibër  238

Gjirokastër  514

1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas