Kronika

Gjykata heq sekuestron e pasurive 1 mld lekë të Adriatik Llallës


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:40 - 19/11/20 |
mapo.al

Gjykata e Posaçme ka hequr sekuestron për pasuritë e patundshme të ish-kryeprokurorit Adriatik Llalla, me vlerë më shumë se 1 mld lekë.


Pasuritë në fjalë përbëhen nga një apartament në Durrës dhe katër troje në Tiranë.


Adriatik Llalla do gjykohet vetëm për mosdeklarimin e të ardhurave. Dy vite më parë ishte Prokuroria e Krimeve të Rënda që urdhëroi sekuestrimin e pronave të Llallës pas dyshimeve të arsyeshme se pasuritë e paluajtshme ishin produkt i veprave penale për të cilat ai akuzohet.

Ish-kryeprokurori akuzohej për katër vepra penale “refuzim për deklarim, mosdeklarim, fshehje ose deklarim i rremë i pasurise”, “mosdeklarim të shumave të të hollave në kufi”, “pastrim parash” dhe “shpërdorim të detyrës”.Procedimi penal ndaj tij u regjistrua në 15 Mars 2018 në Prokurorinë e Durrësit, por më tej hetimi i kaloi për kompetencë Prokurorisë për Krimet e Rënda.

Lexo edhe :  SPAK kërkon dy vite burg për Adriatik Llallën, vendimi në 20 maj

Pas përfundimit të mandatit të kryeprokurorit, Llalla dha dorëheqje nga sistemi i drejtësisë si dhe dorëzoi edhe statusin e magjistratit, duke i shpëtuar kështu procesit të Vettingut.

Pasuritë që i kthehen Llallës

Apartament banimi, me sipërfaqe 67.2 m², ndodhur në Durrës;

Tokë arë, me sipërfaqe 4.500 m², ndodhur në Tiranë;

Tokë arë, me sipërfaqe 12.300 m², ndodhur në Tiranë;

Tokë arë, me sipërfaqe 3000 m², ndodhur në Tiranë;

Tokë arë, me sipërfaqe 2250 m², ndodhur në Tiranë;

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas