Kryesore

Kryeministri Rama bën vaksinën anti-COVID (VIDEO)
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:37 - 11/01/21 |
mapo.al

Kryeministri Edi Rama ka bërë vaksinën anti-COVID, në ambientet e stadiumit “Air Albania”, që do të jetë qendra e parë e vaksinimit në Shqipëri.Kreu i qeverisë plotësoi formularin shëndetësor si fillim ku iu përgjigj pyetjeve për gjendjen shëndetësore, nëse kishte udhëtuar jashtë vendit, nëse ka qenë i prekur nga COVID, si dhe nëse kishte bërë tamponin për COVID-19.


Rama tha se i ishte nënshtruar testit për COVID kur kishte vizituar Turqinë dhe Greqisë, në 8 janar, e kishte rezultuar negativ.Rama e bëri vaksinën i dyti pas shefes së Infektivit, Najada Çomo.Më herët kreu i qeverisë kishte deklaruar se kishte vendosur të vaksinohej në vijën e parë, për të përçuar një mesazh në opinionin publik se dozat e vaksinës nuk përbëjnë rrezik.


Vaksinat në fjalë janë prodhim i Pfizer/Biontech, ndërsa deri tani Shqipëria ka siguruar 975 doza. Sot do të vaksinohen mjekët dhe infermierët që shërbejnë në spitalet COVID. Në javën e tretë të janarit, pritet të mbërrijnë në vendin tonë 10 mijë doza vaksine.

Lexo edhe :  94 vota pro! Deputetët votojnë marrëveshjen me Pfizer pa e lexuar

Kryeministri ka deklaruar se në total Shqipëria ka siguruar 500 mijë doza vaksine. Pas mjekëve, infermierëve dhe policëve, do të vaksinohene dhe të moshuarit.

Të dhënat e Ministrisë së Shëndetësisë në luftën ndaj COVID-19
771 mjekë në vijën e parë
1936 infermierë e laborantë
134 epidemiologë
979 staf mbështetës
3500 vullnetarë
6 milionë mjete mbrojtëse për stafin mjekësor
4 laboratorë për testim
51 pika të testimit të shpejtë në komunitet
507 respiratorë
550 shtretër në 4 spitalet COVID
1600 shtretër për spitalet rajonale COVID

LEXO EDHE: 

Najada Çomo, e para që vaksinohet kundër Covid-19 në Shqipëri

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas