Kryesore

Përkeqësohet situata, 739 të infektuar dhe 7 viktima nga koronavirusi sot

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:23 - 22/01/21 |
mapo.al

Ministria e Shëndetësisë njoftoi sot se nga 3314 testime me të dyshuar për koronavirus, kanë rezultuar pozitivë 739 raste (678 të infektuar ishin një ditë më parë). 251 nga të infektuarit e rinj janë nga Tirana.


Fatkeqësisht, 7 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me koronavirusin në 24 orët e fundit (5 ishte numri i viktimave një ditë më parë).
Në 24 orët e fundit janë shëruar 469 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 42,895 që nga fillimi i epidemisë. Në 4 spitalet COVID, po trajtohen 274 pacientë, 23 në terapi intensive nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.Përditësimi


739 raste të reja – Janë kryer 3314 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 739 qytetarë.

Qytetet e prekura – Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

251 raste në Tiranë, 39 në Durrës, 35 në Vlorë, 34 në Lushnje, 30 në Elbasan, 27 në Lezhë, 22 në Krujë, 20 në Fier, nga 19 raste në Kavajë, Kamëz, 18 në Shkodër, nga 15 raste në Kukës, Himarë, nga 14 raste në Berat, Shijak, nga 11 raste në Mallakastër, Ura Vajgurore, Dibër, nga 10 raste në Kurbin, Mirditë, nga 9 raste në Mallakastër, Prrenjas, 8 në Gjirokastër, 7 në Vorë, nga 6 raste në Sarandë, Divjakë, Gramsh, nga 5 raste në Malësi e Madhe, Skrapar, nga 4 raste në Pukë, Vau i Dejës, Bulqizë, Peqin, Kuçovë, nga 3 raste në Korçë, Mat, Pogradec, Tepelenë, Patos, nga 2 raste në Has, Rrogozhinë, Delvinë, Belsh, Maliq, Cerrik, nga 1 rast në Përmet, Selenicë, Roskovec, Klos, Poliçan, Dropull.

469 të shëruar – Në 24 orët e fundit janë shëruar 469 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 42,895 që nga fillimi i epidemisë.

Lexo edhe :  Nga Puka në Kolonjë - Virusi i mori jetën 21 qytetarëve

274 pacientë pacientë në spital – Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 274 pacientë, 23 në terapi intensive nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.

7 të vdekur sot – Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 7 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19 në spitalet COVID. Katër qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Dibra, 1 qytetar nga Mati, 1 qytetar nga Kavaja, të moshave 59- 75 vjeç.

COVID-19 – Statistika (22 Janar 2021)
Raste të reja ditore 739
Të shëruar në 24 orë 469
Të shtruar në spitale 274
Humbje jete në 24 orë 7
Testime ditore 3314

Testime totale 327,774
Raste pozitive 70,655
Raste të shëruara 42,895
Raste Aktive 26,457
Humbje jete 1303

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 15452
Fier 1974
Durrës 1494
Shkodër 1351
Elbasan 1103
Vlorë 1021
Lezhë 990
Korçë 882
Berat 807
Gjirokastër 512
Dibër 483
Kukës 388

Apeli i MSH për qytetarët – Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të. Gjithashtu, telefononi në numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID.

LEXO EDHE: 

7 viktima nga koronavirusi, katër prej tyre në Tiranë

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas