Kryesore

Rama tërheq padinë ndaj Ramush Haradinajt

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:23 - 30/06/20 |
mapo.al

Kryeministri Edi Rama njoftoi sot se do të tërheqë padinë ndaj ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj.


Gjatë konferencës për shtyp nga Prishtina, pas takimeve me liderët e politikës atje, Rama tha se do të tërhiqet zyrtarisht padia e tij për shpifje ndaj ish-komandatit të UÇK. Kreu i qeverisë paditi Haradinajn në Gjykatën Themelore të Prishtinës, pas polemikave lidhur me temën e shkëmbimit të territoreve.


Në një emision televiziv, Haradinaj ka akuzuar Edi Ramën, se së bashku me Presidentin e Kosovës Hashim Thaçin dhe Presidentin e Serbisë Aleksandër Vuçiç, kanë nisur idenë e shkëmbimit të territoreve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.


Ndërsa nga ana tjetër, Haradinaj e quajti padinë diversion politik dhe u shpreh kishte argumentet e duhura ligjore për t’iu përgjigjur.


Tërheqja e Ramës vjen në një kohë kur Gjykata e Hagës ka ngritur aktakuza ndaj presidentit Hashim Thaçi dhe kreut të PDK, Kadri Veseli.

LEXO EDHE: 

Rama LIVE nga Prishtina: Aktakuzat të padrejta, pa UÇK-në Kosova mund të mos ishte shtet


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas