Kryesore

Rekord i ri të infektuarish me koronavirus, 6 të vdekur dhe 351 të shëruar
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:21 - 17/11/20 |
mapo.al

Ministria e Shëndetësisë njoftoi sot se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 2 560 testime nga të cilët kanë rezultuar pozitivë me koronavirus 694 qytetarë.


Kjo është shifra më e lartë e regjistruar deri tani me COVID-19. Një ditë më parë ishin 602 të infektuar.


Rastet e reja janë konfirmuar në Tiranë plot 334 të infekuar vetëm sot, 41 në Berat, 39 në Fier, 36 në Lushnje, 32 në Vlorë, nga 28 raste në Durrës, Gramsh, 19 në Kavajë, 17 në Sarandë, 14 në Mallakastër, 13 në Krujë, nga 12 raste në Kurbin, Mirditë, Gjirokastër, nga 10 raste në Lezhë, Pogradec, nga 7 raste në Kukës, Kuçovë, 6 në Korçë, 5 në Shkodër, nga 3 raste në Has, Pukë, nga 1 rast në Elbasan, Tropojë, Përmet, Dibër, Bulqizë, Peqin.6 qytetarë kanë ndërruar jetë në 24 orët e fundit duke e çuar numrin e viktimave në 637. Sot kanë humbur jetën mjeku 66 vjeçar Ilirjan Draçi, një 28 vjeçare, një 61 vjeçare, një 76 vjeçare, dhe një 78 vjeçar nga Tirana, një 63 vjeçare nga Elbasani.


Ndërsa janë shëruar 351 qytetarë. Numri i atyre që kanë mposhtur virusin e rrezikshëm ka arritur në 13,804 që nga fillimi i epidemisë.


Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 412 pacientë, 13 në terapi intensive, nga të cilët 3 të intubuar.

Përditësimi

694 të infektuar – Kanë rezultuar pozitivë me virusin SARS COV2, 694 qytetarë në 24 orët e fundit. Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

Qytetet e prekura – 334 raste në Tiranë, 41 në Berat, 39 në Fier, 36 në Lushnje, 32 në Vlorë, nga 28 raste në Durrës, Gramsh, 19 në Kavajë, 17 në Sarandë, 14 në Mallakastër, 13 në Krujë, nga 12 raste në Kurbin, Mirditë, Gjirokastër, nga 10 raste në Lezhë, Pogradec, nga 7 raste në Kukës, Kuçovë, 6 në Korçë, 5 në Shkodër, nga 3 raste në Has, Pukë, nga 1 rast në Elbasan, Tropojë, Përmet, Dibër, Bulqizë, Peqin.

351 të shëruar – Në 24 orët e fundit janë shëruar 351 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 13,804 që nga fillimi i epidemisë.

Lexo edhe :  Vala e dytë e pandemisë/ Italia 653 vdekje dhe 36 mijë raste të reja

412 të shtruar në spital – Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 412 pacientë, 13 në terapi intensive, nga të cilët 3 të intubuar.

6 të vdekur sot – Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 6 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: mjeku 66 vjeçar Ilirjan Draçi, një 28 vjeçare, një 61 vjeçare, një 76 vjeçare, dhe një 78 vjeçar nga Tirana, një 63 vjeçare nga Elbasani.

COVID-19 – Statistika (17 Nëntor 2020)
Raste të reja ditore 694
Të shëruar ne 24 orë 351
Të shtruar në spitale 412
Humbje jete në 24 orë 6
Testime ditore 2,560

Testime totale 160,451
Raste pozitive 29,126
Raste të shëruara 13,804
Raste Aktive 14,685
Humbje jete 637

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 7158
Durrës 1182
Fier 1169
Korçë 844
Shkodër 812
Elbasan 762
Vlorë 686
Lezhë 635
Berat 501
Gjirokastër 439
Kukës 356
Dibër 141

Masat e reja – Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur ditën e sotme të ndalohen grumbullimet me më shumë se 10 persona në vende të hapura dhe të mbyllura, të ndalohen mbledhjet partiake dhe tubimet, lonferencat, ceremonitë e festave, ceremonitë martesore dhe organizimet përtej familjare të ceremonive mortore, deri në një urdhër të dytë.

Apeli për qytetarët – Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i drejtohet të gjithë qytetarëve që janë të konfirmuar ose në pritje të përgjigjes së testit, të qëndrojne të izoluar, duke respektuar detyrimin e vetekarantinimit. Për çdo shenjë të sëmundjes duhet të kontaktoni mjekun tuaj të familjes. Nëpërmjet linjës së gjelbër falas 0800 40 40 mund të lidheni me mjekun e familjes dhe të merrni informacionin e nevojshëm për COVID19. Urgjenca Kombëtare është 24/7 në shërbim të pacientëve. Telefononi 127 nëse dyshoni se jeni të prekur nga Covid19 dhe për çdo urgjencë mjekësore.

LEXO EDHE: 

Koronavirusi në Shqipëri – 6 viktima, mes tyre mjeku Ilirjan Draçi dhe një 28 vjeçare


Etiketa: , ,

Pas