Kronika

Rekord të infektuarish, 130 raste të reja me koronavirus, 4 pacientë humbin jetën
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:03 - 04/08/20 |
mapo.al

Regjistrohet shifra rekord me të infektuar në vendin tonë. Nga 546 testime janë konfirmuar pozitivë me COVID-19, 130 raste të reja (126 ishte shifra më e lartë, ndërkohë 101 raste ishin dje).


5750 arrin shifra totale e të infektuarve me virusin e rrezikshëm.


Eugena Tomini nga ISHP deklaroi se katër pacientë kanë ndërruar jetë në dy spitalet COVID, duke e çuar numrin e të vdekurve në 176.


23 qytetarë janë shëruar sot, ndërsa numri i përgjithshëm i atyre që kanë mposhtur koronavirusin shkon në 3054, që nga fillimi i epidemisë. 116 pacientë po trajtohen në spital, nga të cilët 23 në terapi intensive dhe 7 të intubuar.


Bilanci ditor i COVID-19

130 të infektuar – Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 546 testime për të dyshuar të prekur nga Covid 19, ku 130 persona janë konfirmuar të prekur nga virusi Covid 19.

Rastet e reja sipas qyteteve – 72 raste në Tiranë, 13 në Shkodër, 6 në Fier, nga 5 raste në Kukës, Lezhë, 4 në Korçë, nga 3 raste në Mat, Roskovec, nga 2 raste në Krujë, Kavajë, Lushnje, Berat, Sarandë, nga 1 rast në Durrës, Elbasan, Has, Vlorë, Gjirokastër, Malësi e Madhe, Gramsh, Kuçovë, Skrapar.

23 të shëruar – Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 23 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 3054, që nga fillimi i epidemisë.

116 pacientë në spital – Aktualisht ne spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 116 pacientë te konfirmuar pozitiv ku 23 paciente janë në terapi intensive, 7 prej të cilëve pacientë të intubuar.

4 qytetarë ndërruan jetë sot – Fatkeqësisht nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen në spitalin infektiv, me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, dy qytetarë nga Tirana, të dy 85 vjeç. Nuk kanë mundur të mbijetojnë në spitalin Covid2 “Shefqet Ndroqi edhe 2 qytetare: Një 79 vjeçare nga Mirdita dhe një 81 vjeçare nga Shkodra, me sëmundjë bashkëshoqëruese.

COVID-19 – Statistika (4 Gusht 2020)
Testime totale 43203
Raste pozitive 5750
Raste të shëruara 3054
Raste Aktive 2520
Humbje jete 176 (Qarku Tiranë 89, Shkodër 30, Durrës 22, Fier 9, Elbasan 6, Lezhë 5, Kukës 4, Vlorë 4, Korçë 4, Dibër 2, Berat 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 1404
Durrës 302
Shkodër 231
Fier 103
Vlorë 94
Lezhë 87
Korçë 82
Kukës 74
Elbasan 54
Berat 33
Dibër 31
Gjirokastër 25

Apeli për qytetarët – Ju lutemi, tregoni kujdes në ambientet e punës, aty ku ofrohen shërbime dhe në çdo ambient publik, për të respektuar masat e higjienës, distancës fizike. Respektimi i distancës, vendosja e maskës, higjiena vetjake dhe kolektive janë mënyrat e vetme për të frenuar përhapjen e COVID19. Në rast se dyshoni se jeni të prekur nga Covid19 dhe keni shenja të sëmundjes, të telefononi menjëherë Urgjencën Kombëtare në numrin 127 ose në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për t’u lidhur me mjekun tuaj të familjes.


Etiketa: , , ,

Pas