Kronika

Sekuestrohen 31 mijë € në aeroportin e Rinasit, procedohen 2 persona (FOTO)

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:09 - 04/07/20 |
mapo.al

RINAS – Policia Kufitare e Rinasit njofton se ka goditur dy raste të mosdeklarimit të të hollave në kufi.


Në total sekuestrohen 31400 euro, ndërsa procedohen penalisht 2 shtetas.


Shërbimet e Policisë Kufitare të Rinasit, si rezultat i shtimit të kontrolleve, me qëllim parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë, kanë evidentuar dhe goditur dy raste të mosdeklarimit të të hollave në kufi.


Në hyrje të Republikës së Shqipërisë, gjatë kontrollit të imtesishëm të bagazheve dhe kontrollit fizik të shtetasit M. U., banues në Turqi, shërbimet e Policisë Kufitare gjetën në çantën e dorës së këtij shtetasi shumën 12 900 euro, të cilën ky shtetas nuk e kishte deklaruar në momentin e hyrjes.


Po në hyrje të Republikës së Shqipërisë, gjatë kontrollit fizik të shtetasit G. Q, banues në Austri, shërbimet e Policisë Kufitare i gjetën në çantën e shpinës shumën 18500 euro, të cilën ky shtetas në momentin e hyrjes nuk e kishte deklaruar.

Në përfundim të veprimeve të kryera nga specialistët për Hetimin e Krimit në Policinë Kufitare Rinas, shtetasit M. U. dhe G. Q. u proceduan penalisht për veprën penale ”Mosdeklarimi në kufi i të hollave dhe sendeve me vlerë”, ndërsa shuma e eurove u sekuestrua në cilësinë e provës materiale.

Materialet i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme.

 


Etiketa: ,

Pas