Kronika

Sekuestrohen në Morinë 77 mijë franga, ishin fshehur në çantë, procedohet edhe 1 vajzë

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:37 - 05/07/20 |
mapo.al

Policia në Morinë ka sekuestruar 77.160 franga. Një person po tentonte të futej në Shqipëri me shumën e konsiderueshme, të cilën nuk e deklaroi në kufi.


77 mijë franga ishin fshehur në çantën personale. Pas ndalimit, u procedua një 35-vjeçar nga Kavaja dhe një vajzë nga Ndroqi. Gazeta Mapo mëson se është në hetim Burim Ferizaj dhe Rudina Binjaku.


Njoftimi:


Strukturat e DVP Kukës, në bashkëpunim dhe koordinim me Policinë Kufitare në Morinë, parandaluan dhe goditën një rast të tentativës për transfertë të paligjshme të parave.


Sekuestrohen 77160 franga zvicerane.

Sektori për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar në DVP Kukës, në bashkëpunim me Policinë Kufitare të Morinës, arrestuan në flagrancë poseduesit e shumës së parave, për veprat penale “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale” dhe “Mosdeklarimi në kufi i të hollave dhe i sendeve me vlerë”.

Shërbimet e Policisë Kufitare të Morinës, në bashkëpunim e koordinim të veprimeve me shërbimet e DVP Kukës, në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë, në sajë të forcimit të kontrolleve, kanë evidentuar dhe goditur një rast të transfertës së parave në mënyrë të paligjshme jashtë vendit.

Pas analizës së riskut, në hyrje të Republikës së Shqipërisë, është përzgjedhur për kontroll në vijën e dytë, mjeti tip “Benz”, me drejtues shtetasin B. F.

Gjatë kontrollit të ushtruar, shërbimet e Policisë gjetën në çantën personale të shtetases R. B., pasagjere, 77160 franga zvicerane të padeklaruara nga ana e e tyre, të cilat u sekuestruan në cilësinë e provës materiale.

Në përfundim të veprimeve procedurale, specialistët për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar në DVP Kukës bënë arrestimin në flagrancë të shtetasve B. F., 35 vjeç, banues në Kavajë dhe R. B., 27 vjeçe, banuese në Ndroq, Tiranë.

Materialet hetimore u referuan në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Kukës, për veprime të mëtejshme.


Etiketa: , , ,

Pas