Aktualitet

Sërish tensione tek Teatri, aktivistët përplasen me policinë

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 08:17 - 17/05/20 |
mapo.al

Në këto momente ka një përplasje mes qytetarëve dhe aktivistëve me policinë për të kaluar tek sheshi e Teatrit. Mësohet se për disa minuta aktivistët janë përplasur me policinë dhe kanë tentuar të çajnë kordonin prej hekuri.Aksioni i policisë për marrjen dhe shembjen e Teatrit ka nisur në orën 4 e 30 të mengjesit. Faza e parë ka qënë largimi me forcë i mbrojtësve, artistëve dhe aktivistëve të shoqërisë civile dhe përfaqësuesve të opozitës.


Ata po qëndronin aty pasi ky aksion pritej. Aktualisht, gjenden në Komisarit shumë prej tyre, siç bëjnë të ditur mediat. Neritan Licaj, Robert Budina, Astrit Serenaj, Juli Emiri, Belind Kellici, e shumë të tjerë.


Në polici janë shoqëruar edhe Kryemadhi apo Noka, që më pas janë liruar. Policia ka përdorur spraj piper dhe ka ushtruar dhunë për shpërndarjen e artistëve dhe qytetarëve.

LEXO EDHE: 

Teatri/ Si nisi aksioni, dhjetra aktivistë në Komisariat


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas