Kryesore

Tjetër rekord të infektuarish me koronavirus, 9 viktima sot, 412 shërohen
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:16 - 18/11/20 |
mapo.al

Rekord i ri me të infektuar ditorë nga koronavirusi! 


Kjo e mërkurë shënoi numrin më të lartë të të prekurve në 24 orët e fundit që nga fillimi i pandemisë. Ministria e Shëndetësisë njoftoi se nga 2574 testime, kanë rezultuar të prekur me COVID-19, 711 qytetarë. Një ditë më parë ishin 694 raste me koronavirus.


Tirana mbetet vatra kryesore me 374 raste, 61 raste në Korçë, 44 raste në Lezhë, 41 raste në Elbasan, 21 raste në Shkodër, 19 raste në Gjirokastër, 18 raste në Berat, 11 raste në Librazhd, Mirditë, Malësi e Madhe, 10 raste në Kavajë, Pogradec, 9 raste në Kuçovë, 8 raste në Durrës dhe Fier, 7 raste në Kukës, Tropojë, Mallakastër, Sarandë, 6 raste në Skrapar, 5 raste në Devoll, Lushnje, 3 raste në Vlorë, 2 raste në Kurbin, Tepelenë, 1 rast në Has, Mat, Bulqizë, Kolonjë.9 qytetarë kanë ndërruar jetë në 24 orët e fundit (6 ishte numri i viktimave një ditë më parë). Që nga fillimi i pandemisë kanë ndërruar jetë 646 qytetarë.


Në 3 spitalet COVID, po trajtohen 420 pacientë, 15 në terapi intensive, nga të cilët 6 të intubuar


Përditësimi i situatës 

2574 testime – Në 24 orët e fundit, në vendin tonë janë kryer 2574 testime, prej të cilave 457 janë testime janë kryer për arsye depistimi. Kanë rezultuar pozitivë me virusin SARS COV2, 711 qytetarë në 24 orët e fundit.

Harta e të prekurve – 374 raste në Tiranë, 61 raste në Korçë, 44 raste në Lezhë, 41 raste në Elbasan, 21 raste në Shkodër, 19 raste në Gjirokastër, 18 raste në Berat, 11 raste në Librazhd, Mirditë, Malësi e Madhe, 10 raste në Kavajë, Pogradec, 9 raste në Kuçovë, 8 raste në Durrës dhe Fier, 7 raste në Kukës, Tropojë, Mallakastër, Sarandë, 6 raste në Skrapar, 5 raste në Devoll, Lushnje, 3 raste në Vlorë, 2 raste në Kurbin, Tepelenë, 1 rast në Has, Mat, Bulqizë, Kolonjë.

Lexo edhe :  Italia një ndër vend vendet e para në botë që do të ketë vaksinën kundër Covid

412 të shëruar – Në 24 orët e fundit janë shëruar 412 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 14,216 që nga fillimi i epidemisë.

420 të shtruar në spitale – Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 420 pacientë, 15 në terapi intensive, nga të cilët 6 të intubuar.

9 viktima – Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 9 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: një 60 vjeçar nga Librazhdi, një 63 vjeçar, një 65 vjeçar, një 70 vjeçar nga Tirana, një 63 vjeçar dhe një 79 vjeçar nga Shkodra, një 70 vjeçar nga Durrësi, një 75 vjeçar nga Korça, një 81 vjeçar nga Gjirokastra.

COVID-19 – Statistika (18 Nëntor 2020)
Raste të reja ditore 711
Të shëruar ne 24 orë 412
Të shtruar në spitale 420
Humbje jete në 24 orë 9
Testime ditore 2,574

Testime totale 163,025
Raste pozitive 29,837
Raste të shëruara 14,216
Raste Aktive 14,975
Humbje jete 646

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 7406
Durrës 1167
Fier 1162
Korçë 906
Shkodër 810
Elbasan 771
Lezhë 673
Vlorë 671
Berat 512
Gjirokastër 399
Kukës 361
Dibër 137

LEXO EDHE: 

Koronavirusi në Shqipëri, 9 viktima në 24 orët e fundit


Etiketa: , ,

Pas