Aktualitet

Le Drian: E gjithë Europa do të ngrihet kundër Trumpit
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:45 - 13/07/18 |
mapo.al

“Europa do të ngrihet kundër përpjekjeve të Donald Trumpit për të ‘destabilizuar’ Bashkimin Europian dhe për të penguar bashkëpunimin ndërkombëtar”, deklaroi ministri i Jashtëm i Francës, Jean-Yves Le Drian.


Shefi i diplomacisë franceze i hoqi dorashkat në këtë deklaratë kaq të drejtpërdrejtë të tij, kur tha se presidenti amerikan nuk mund ta pranojë se ka një entitet që quhet BE.


“Trump, – u shpreh ai, – beson vetëm në marrëdhënie konfliktuale”.


Le Drian e akuzoi presidentin amerikan edhe për përpjekje për të shkatërruar angazhimin shumëpalësh për tregtinë, luftën kundër ndryshimeve klimatike dhe kundër aktiviteteve bërthamore të Iranit./TCH/
Etiketa: , ,

Pas