Aktualitet

L’eclair (1913): Esat Pasha kërkon afrim midis Serbisë dhe Shqipërisë

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 07:50 - 29/04/20 |
Nga Aurenc Bebja

“L’Eclair” ka botuar, të shtunën e 18 tetorit 1913, në faqen n°4, një shkrim në lidhje me dëshirën e Esat Pashë Toptanit për forcimin e marrëdhënieve midis Serbisë dhe Shqipërisë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:


Esat Pasha dëshiron të bashkëpunojë me Serbinë: Vjenë, 17 tetor 


Ministri shqiptar i Punëve të Jashtme dhe Senati i ri i krijuar nga Esat Pasha u kanë telegrafuar gazetave të Vjenës që Senati shqiptar, me propozim të Esat Pashës, ka vendosur të dërgojë pranë shtabit serb Mehmet Beun për të negociuar rreth tërheqjes së trupave nga Shqipëria dhe përpjekjen e një afrimi midis dy vendeve.

Mehmet beu është nisur tashmë me kompetenca të plota për t’i dhënë garancitë komandantit serb.

Esat Pasha është e angazhuar për ruajtjen e rendit në kufirin serbo-shqiptar.


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas