Kryesore

“Legalizimi i kanabisit”/ Ekspertët: Çfarë fshihet pas propozimit të Ramës

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:39 - 25/05/20 |
mapo.al

Kryeministri Edi Rama ka marrë një nismë së fundi për legalizimin e kanabisit për arsye mjekësore, në një kohë që kur erdhi në pushtet në vitin 2013, nisi një aksion për zhdukjen e tij, veçanërisht nga Lazarati i famshëm.


Bastisjet bënë tituj në të gjithë botën, por kultivimi i knabisit diku tjetër në Shqipëri nuk u ndal. Në fakt, kritikët e politikës kundër qeverisë thanë se prodhimi ishte rritur. Prokurorët dhe opozita paralajmëruan për përplasje midis policisë, politikanëve dhe bandave të drogës.


Gjatë tre viteve të fundit, shifrat sugjerojnë se kultivimi i kanabisit të paligjshëm ka rënë, por kundërshtarët politikë të Ramës thonë se plani i tij për të legalizuar kanabisin mjekësor është i menduar mirë, shkruan Balkan Insight.


Disa shohin një dredhi cinike për të fituar votat e shumë shqiptarëve të përfshirë në industrinë e paligjshme të kanabisit, të cilët mund të besojnë se ata qëndrojnë për të fituar nga çdo hap drejt legalizimit.


“Rama po përgatitet për ‘ri-kanabizimin’ të Shqipërisë për përfitime elektorale,” tha Monika Kryemadhi, drejtuese e Lëvizjes Socialiste për Integrim të opozitës, LSI. Kreu i Partisë Demokratike të Opozitës, Lulzim Basha ngriti një akuzë të ngjashme, duke akuzuar Ramën se po përpiqej të manipulonte zgjedhjet e vitit 2021.

Grupet e shoqërisë civile kanë shprehur gjithashtu skepticizëm, me Sotiraq Hroni, drejtor i Institutit për Demokraci dhe Ndërmjetësim, IDM, i cili e sheh nismën si një përpjekje për të fituar më shumë vota dhe për të larguar vëmendjen nga sfidat e vërteta me të cilat përballet vendi.

“Iniciativat si kjo duhet të vijnë pasi të jetë garantuar se institucionet janë në gjendje të zbatojnë plotësisht ligjin dhe të kontrollojnë siç duhet territorin dhe informalitetin në ekonomi dhe shoqëri,” tha Hroni për BIRN. “Raportet e pavarura nuk sugjerojnë se ky është rasti në Shqipëri”.

Lëvizje të tilla, shtoi ai, duhet të gëzojnë një konsensus të gjerë publik dhe politik dhe madje mund të meritojnë të vihen në një referendum. Përkrahësit e iniciativës thonë se kjo do të nxisë punësimin, eksportet dhe të ardhurat nga taksat dhe tërheqjen e investimeve të huaja.

Nëse kryhet si duhet, Shqipëria do të përfitojë në mënyrë të konsiderueshme, tha profesori i ekonomisë Adrian Civici.

“Nëse do të trajtojmë këtë proces bazuar në praktikat më të mira ndërkombëtare dhe kontrollojmë rreptësisht kultivimin vetëm për qëllime mjekësore, kozmetike dhe ushqimore, atëherë mund të shpresojmë për përfitime të mëdha ekonomike,” ka thënë Civici.

Por Tom Blickman, një ekspert i çështjeve të drogës në Institutin Transnacional me qendër në Amsterdam, tha që djalli ishte në detaje.

“Detajet e propozimit shqiptar janë ende të paqarta, por përfshirja e “këshilltarëve të huaj” [në hartimin] më çon të dyshoj se legjislacioni do të përfitojë nga korporatat e huaja të kanabisit … dhe jo kultivuesit e vegjël që janë të përfshirë në tregun e paligjshëm”, tha ai.

Blickman tha që kanabisi mjekësor për tregjet evropiane duhet të përputhet me standarde të larta rregullatore dhe se, me një numër në rritje të shteteve që përpiqen të fillojnë me këtë veprim, çmimet mund të bien dhe fitimet për ato shtete të zvogëlohen.

Janaki Mitrovski, një avokat maqedonas dhe përfaqësues i Bilka, i cili mbron për legalizimin e kánabisit, tha që Shqipëria duhet të ketë përparësi në të sëmurët dhe ekonominë lokale.

Duke iu referuar përvojës së Maqedonisë së Veriut, Mitrovski tha se “njerëzit në Shqipëri duhet të mësojnë nga gabimet tona në mënyrë që të mos i përsërisin ato dhe të shfrytëzojnë plotësisht potencialin mjekësor dhe ekonomik të kësaj bime të mrekullueshme”.

Blickman tha që Shqipëria duhet të konsiderojë të shkojë më tej dhe të shikojë vendet furnizuese si Luksemburgu, i cili ka njoftuar planet për legalizimin dhe rregullimin e kanabisit për qëllime rekreative, dhe Hollandës.

“Shumë familje në Shqipëri varen nga të ardhurat nga kanabisi,” tha ai. “E vetmja që përfiton nga kjo situatë janë grupet shqiptare të krimit të organizuar, dhe industria legale e kánabisit mjekësor në Shqipëri nuk do ta ndryshojë atë”.


Etiketa: ,

Pas